Zastanawiacie się, gdzie kupić pamiątki z Japonii? Szukacie miejsca, w którym zrobicie zakupy bez podatku? Waszym celem może być jeden z ponad 400 dyskontów sieci Don Quijote (ドン・キホーテ), znanej również pod krótką nazwą Donki. Sklepy pod tym szyldem zlokalizowane są w całej Japonii. Na Don Quijote ten natkniecie się praktycznie w każdym mieście – to wielopoziomowe sklepy, które zazwyczaj zajmują cały budynek, w którym się znajdują – jak chociażby IKEA.
Don Quijote nie polecamy osobom, które zakupy traktują jako przykry obowiązek – kupicie tam praktycznie wszystko, a wnętrze sklepu jest niemal jak labirynt. Jeśli idziecie tam bez sprecyzowanego celu, znajdziecie tam wszystko, natomiast jeśli idziecie tam z zamiarem znalezienia czegoś konkretnego… Może to być wyzwanie! Na szczęście piętra budynku wydzielają poszczególne kategorie produktów, więc można się w tym wszystkim choć trochę połapać 🙂
Z racji popularności sklepów Donki, musicie się też przygotować na kolejki do kas.
Sieć sklepów ma nawet swoją maskotkę – sympatycznego pingwina o imieniu Donpen, który oficjalnie pochodzi z Antarktyki, ale wychowała się w Tokio. Jak się można domyślać w sklepie można kupić Donpena w wersji pluszowej, pojawia się on na materiałach promocyjnych sieci, a sama postać ma nawet swoje konto na Instagramie.

Pamiątki z Japonii
Choć oczywiście część pamiątek znajdziemy tylko w miejscach, z którymi są związane, to w Donki z całą pewnością znajdziemy pamiątki uniwersalne dla całej Japonii, tj. omiyage. W Japonii istnieje zwyczaj, że jeśli wyjeżdżamy gdzieś poza swoje miasto, po powrocie należy znajomym, rodzinie i kolegom z pracy wręczyć pamiątki. Zazwyczaj jest to drobiazg – np. lokalny przysmak. Co istotne, nasze omiyage musi być ładnie zapakowane – zazwyczaj w opakowaniu znajduje się kilka sztuk np. ciastek, a dzięki temu, że każde pakowane jest osobno, możemy z łatwością rozdać je w pracy.
W Don Quijote przystępnych cenach znajdziecie również japońskie słodycze i przekąski (w tym wszelkie smaki kultowych już Kit Katów!), sake, zabawki, kosmetyki, a oprócz tego również elektronikę i produkty z wyższej półki – luksusowe marki.
A co jeszcze ciekawsze – w sklepach Donki możemy zrobić zakupy bez podatku.
Zakupy bez podatku w Japonii
W Japonii podatek od produktów wynosi 10%. Możliwość zakupu produktów bez wartości podatku to bardzo ciekawy aspekt turystycznych zakupów. W każdym sklepie Don Quijote możecie skorzystać z rady personelu pracującego na kasie bezcłowej, jednak i bez tego warto wiedzieć, że do bezcłowego zakupu mamy prawo tylko na określonych warunkach, tj.:
- Nie mieszkamy w Japonii.
- Nie pracujemy w Japonii.
- Nasz pobyt w Japonii trwa mniej niż 6 miesięcy.
- Zakupione przez nas produkty muszą mieć łączną wartość min. 5000 jenów (bez podatku oraz po uwzględnieniu rabatów) lub 5500 (z uwzględnieniem podatku i rabatów).
- Musimy pokazać nasz paszport w kasie obsługującej transakcje wolnocłowe.
Produkty takie jak kosmetyki, czy leki należy wywieźć przed z Japonii przed upływem 30 dni – nie mogą one też zostać tam otwarte.
Niektóre produkty są wyłączone z ulgi podatkowej lub objęte określonymi ograniczeniami – np. nie można ich wywozić za granicę lub mamy możliwość zakupu tylko określonej ilości, jak będzie w przypadku chociażby świeżego jedzenia, papierosów, czy alkoholu.
Sklepy Don Quijote w największych miastach Japonii
Shinjuku Kabukichō (Tokio)
Jeśli planujecie zajrzeć do Shinjuku, do tego sklepu będzie Wam po drodze. Jest to jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w tej dzielnicy Tokio. Sklep w Kabukichō otwarty jest przez całą dobę.

Akihabara Shinjuku Kabukichō (Tokio)
To kolejne miejsce popularne wśród turystów odwiedzających Tokio. Biorąc pod uwagę charakter dzielnicy Akihabara, z pewnością nie dziwi także fakt, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez lokalnych miłośników mangi, anime i gier. Sklep znajduje się w odległości zaledwie 3 minut spaceru od stacji Akihabara i możecie tam zajrzeć o dowolnej porze dnia i nocy.
Dotonbori (Osaka)
Ten sklep trudno przeoczyć – na jego fasadzie mieści się działający diabelski młyn. Znajduje się w jednej z najbardziej popularnych wśród turystów dzielnic Osaki, Dotonbori, w odległości 5 minut spaceru od stacji Namba (od wyjścia nr 14.). Sklep otwarty jest w godzinach od 11 do 2 w nocy, natomiast z diabelskiego młynastandardowo skorzystać można w godzinach 11-23, a obecnie (z powodu pandemii) od 12 do 18. Przejazd na karuzeli kosztuje 600 jenów za osobę i trwa ok. 15 minut. W najwyższym punkcie wagoniki diabelskiego młyna znajdują się na wysokości 77 metrów, więc rozciąga się stamtąd doskonały widok na Osakę.
Sakae (Nagoja)
Sklep Don Quijote znajduje się w samym centrum dzielnicy Sakae w Nagoi, przy głównej ulicy. Jest otwarty przez całą dobę i znajduje się w odległości 1 minuty spaceru od wyjścia nr. 1 ze stacji metra Sakae.
Hiroshima Hatchōbori (Hiroszima)
Sklep zlokalizowany na przedmieściach Hiroszimy, w dzielnicy Hatchōbori. Znajduje się w odległości 15 minut spaceru od Pomnika Pokoju w Hiroszimie. Sklep otwarty jest w gpdzinach od 10 do 5 ran, więc można tam zajrzeć po długich godzinach zwiedzania.
Godziny otwarcia sklepów Don Quijote
Sklepy Donki zazwyczaj otwarte są dość długo, jednak godziny otwarcia różnią się w zależności od miejsca. Część z nich otwarta jest przez całą dobę, a jeśli nie to otwarte są do późnych godzin nocnych (nawet do 5 rano, jak sklep w Hatchōbori).
Przydatne linki
- https://www.donki.com/en/ – oficjalna strona sieci sklepów Donki w języku angielskim.