góra fuji

Góra Fudżi – uśpiony symbol Japonii

Góra Fudżi (富士山), zwana przez Japończyków Fuji-san, jest niekwestionowanym symbolem Kraju Wschodzągo Słońca i bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym obiektem naturalnym w Japonii. Rozciąga się na granicy dwóch prefektur – Shizuoki i Yamanashi. Choć Górze Fudżi daleko do Everestu, to w Japonii jest to najwyższy szczyt – mierzy bowiem 3 766 m.n.p.m. Od 2013 r. Góra Fuji znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.

W zasadzie wulkan…

Z geologicznego punktu widzenia symbol Japonii jest wciąż aktywnym wulkanem, którego średnica krateru wynosi 500 m, a głębokość 250 m.Choć ostatnia erupcja Fudżi nastąpiła w 1707 roku, datuje się liczne wybuchy wulkanu do tego czasu. Na skutek tamtej erupcji (która według źrodeł historycznych trwała aż 16 dni) Tokio (ówczesne Edo) zostało pokryte grubą warstwą pyłu wulkanicznego. Choć od 1960 roku nie zaobserwowano żadnej aktywności wulkanicznej, to w obliczu licznych zmian architektonicznych związanych z trzęsieniami ziemi, nie można więc wykluczyć, że wybuchnie ponownie.

Jeszcze 100 lat temu Góra Fudżi postrzegana była jako świętość i mogli się tylko kapłani i pielgrzymi. Dziś góra stała się popularnym celem wędrówek turystów z Japonii i zagranicy. Choć należy do najbardziej popularnych rozrywek turystycznych, wspinaczka na sam szczyt nie należy do najłatwiejszych, więc warto być zaopatrzonym w sprzęt wspinaczkowy. Na szczyt góry prowadzą cztery główne szlaki – choć można się wspinać od samego dołu, turyści zwykle decydują się na wspinaczkę od piątej stacji, do której podjechać można samochodem lub autobusem.

góra fudżi wiśnie

Sezon na wspinaczkę

Zazwyczaj sezon wspinaczkowy dla Góry Fudżi zaczyna się w lipcu, a kończy pod koniec września. Warto jednak być na bieżąco z oficjalną stroną internetową, gdyż nie są to sztywno ustalone ramy czasowe, a poszczególne szlaki dostępne są dla turystów w różnych terminach. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, żeby rozłożyć wspinaczkę oraz zejście z góry na dwa dni i zdecydować się na nocleg na górze.

Nawet najkrótszy szlak prowadzący na szczyt ma 5 km, a wejście na sam szczyt nie jest zwykłym spacerkiem, więc do wędrówki należy się odpowiednio przygotować. Pamiętajcie o tym, że idąc w góry koniecznie należy sprawdzać komunikaty pogodowe. Góry to żywioł, pogoda w górach może błyskawicznie się zmieniać, więc należy być przygotowanym na każde warunki, a czasem – gdy pogoda nie sprzyja wędrówce – warto odpuścić dla własnego bezpieczeństwa.

fuji wspinaczka
Na szlakach wspinaczkowych Góry Fudżi możecie spodziewać się wielu turystów; zdjęcie Jakub Hałon

Zalecany ekwipunek na wspinaczkę:

  • Odpowiednie buty – najlepiej trekingowych, dedykowanych wspinaczkom, odpornych na ciężkie warunki pogodowe,
  • ubranie przeciwdeszczowe – przydatna może się okazać nie tylko kurtka, ale również spodnie,
  • dodatkowe ciepłe ubranie – nawet latem temperatura w wyższych partiach Góry Fudżi potrafi spaść poniżej 0 ºC,
  • latarka – jeśli chcecie ze szczytu Góry Fudżi zobaczyć wschód słońca, będziecie wspinać się już po zmierzchu,
  • przekąski – na górze można kupić coś do jedzenia, jednak warto mieć ze sobą coś na zapas,
  • gotówka – ponieważ nie za wszystko zapłacicie kartą bankową ;). Drobne z całą pewnością przydadzą się chociażby na toaletę,
  • worki na śmieci – zachowajmy Górę Fudżi w czystości i sprzątajmy po sobie 🙂

Cztery szlaki wspinaczkowe

Skoro już jesteście dobrze spakowani, warto zapoznać się ze szlakami wspinaczkowymi, które zaprowadzą Was na szczyt Góry Fudżi. Poszczególne szlaki oznaczone są kolorami (ich odpowiedniki znajdziecie w tabeli poniżej), za którymi należy podążać. Mapę szlaków znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Góry Fudżi. Dobra wiadomość jest taka, że na większość informacji na szlakach dostępna jest również w języku angielskim!

Legenda:
(S>A>B>C>D)

Nazwa szlakuYoshidaSubashiriGotembaFujinomiya
Kolor szlakuZółtyCzerwonyZielonyNiebieski
Początek szlakuFuji-Subaru Line 5th StationSubashiri Trail 5th StationGotemba Trail New 5th StationFujinomiya Trail 5th Station
Różnica wysokości1,415 m1.720 m2,275 m1,315 m
Poziom trudnościCBSB
Poziom zatłoczeniaSCDA
Długość trasy wspinaczki7.5 km7.8 km11 km5 km
Czas wspinaczki6 godzin6 godzin7 godzin5 godzin
Długość trasy zejścia7.6 km6.2 km8.5 km5 km
Czas zejścia4 godziny3 godziny3 godziny3 godziny
UdogodnieniaSBCB

Zakwaterowanie

Tak jak wspomnieliśmy, rozsądnym rozwiązaniem jest rozłożenie wędrówki na dwa dni. Po drodze na szczyt znajdują się liczne obiekty, w których można się przenocować. Ze względu na popularność Góry Fudżi, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca noclegowego. Dlatego też najpierw wybierzcie szlak, którym będziecie podążać, a następnie przejrzyjcie ofertę noclegową.

Z uwagi na wysokość, na której zlokalizowana jest większość schronisk, nie powinien Was zaskoczyć brak łazienki. Dodatkowo, w schroniskach raczej nie zapłacicie kartą.

Świątynia Kusushi

Na wysokości 3 715 m.n.p.m., niemalże u szczytu Góry Fudżi, znajduje się świątynia Kusushi. To jeden z najpopularniejszych punktów do oglądania wschodu słońca z Góry Fudżi.

Jak dotrzeć do Góry Fudżi?

Najbliższą stacją kolejową w okolicy są stacje Fujisan i Kawaguchiko (należy skorzystać z linii kolejowych Fujikyu Railway). W zależności od tego, którym szlakiem chcecie się wspinać, do samej góry najwygodniej będzie podjechać do Góry Fudżi od innej strony:

  • szlak Yoshida – ze wspomnianych stacji do szlaku podjedzecie autobusem. Dojedziecie tam również ze stacji Shinjuku oraz Yokohama,
  • szlak Subashiri – najlepiej jeśli zdecydujecie się na autobus ze stacji Gotemba (linie kolejowe JR Gotemba) lub Shinmatsuda (linia Odakyu),
  • szlak Gotemba – do szlaku podjedziecie autobusem ze stacji Gotemba (linie kolejowe JR Gotemba),
  • szlak Fujinomiya – do tego szlaku autobusem dojechać możecie z wielu punktów. Wśród nich są stacje: Mishima (linie kolejowe JR Tokaido/JR Shinkansen), Shinfuji (JR Shinkansen), Fuji (JR Tokaido, JR Minobu), Fujinomiya (JR Minobu), Shizuoka (JR Tokaido).
brama świątyni kusushi na górze fudżi
Widok na bramę świątyni Kusushi; zdjęcie: Kenta Yamamoto
góra fudżi wiśnie
Góra Fudżi w okresie kwitnienia drzew wiśni

Czy można zobaczyć Górę Fudżi z Shinkansena?

Jeśli jesteście w Japonii na krótko, nie przepadacie za górskimi wędrówkami, albo po prostu wiecie, że nie będziecie mieli czasu na to, żeby pozwolić sobie na długą wspinaczkę na szczyt, możecie zobaczyć Górę Fudżi z okna pociągu w trakcie podróży Shinkansenem na trasie Tokio-Osaka.

Zarezerwujcie miejsce E!

W Shinkansenach miejsca oznaczone są literami od A do E. Jadąc z Tokio do Osaki zarezerwujcie miejsce po prawej stronie, natomiast na trasie Osaka-Tokio, po lewej stronie. Przy dobrej pogodzie Góra Fudżi będzie więc doskonale widoczna!

Góra Fudżi w kulturze

Najwyższy japoński szczyt można odnaleźć w licznych tworach kultury.  Góra znalazła się nie tylko na licznych dziełach plastycznych, ale stała się także inspiracją dla poetów, pisarzy oraz filmowców. Do najbardziej rozpoznawalnych dzieł należy „Wielka fala w Kanagawie”  – drzeworyt należący do serii „36 widoków góry Fudżi” z pod pędzla Hokusaia, jednego z najwybitniejszych japońskich malarzy. Serię o tym samym tytule namalował również Hiroshige Andō.

Wielka Fala w Kanagawie; Hokusai
Wielka Fala w Kanagawie; Hokusai
Ejiri w prowincji Suruga; Hokusai
Ejiri w prowincji Suruga; Hokusai

Warto odwiedzić – okolice Góry Fudżi

  • Pięć jezior Fudżi – wokół Góry Fudżi znajduje się 5 jezior: Yamanaka, Kawaguchi, Motosu, Sai i Shoji. Są to idealne miejsca do fotografowania Góry Fudżi z oddali.
  • Fuji-Q Highland – park rozrywki z ekstremalnie wysokimi kolejkami górskimi i domem strachów.
  • Fuji Safari Park – ogród zoologiczny w stylu safari.
  • Arakurayama Sengen Park – miejsce idealne do robienia zdjęć Górze Fudżi, o czym świadczy liczba turystów, którzy fotografują słynny szczyt z tego parku.

Numery alarmowe

Jeżeli podczas wspinaczki doznacie urazu lub źle się poczujecie, najlepiej poprosić o pomoc innych wspinających lub najbliższe schronisko. Poniżej podajemy numery alarmowe dla poszczególnych szlaków:

  • szlak Yoshida: 0555-72-1477,
  • szlak Subashiri, szlak Gotemba, szlak Fujinomiya: 110 (policja) lub 119 (straż pożarna, pomoc medyczna).

Przydatne linki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 2 =