Wydmy Tottori (Tottori Sakyū – 鳥取砂丘) to jedne z największych i najpopularniejszych w Japonii wydm piaskowych. Znajdują się w Tottori w regionie Chūgoku i są częścią Parku Narodowego San’in Kaigan. Rozciągają się na 2,4 km szerokości i 16 km długości, graniczą z Morzem Japońskim. W 1955 roku zostały ogłoszone pomnikiem przyrody.
Większymi wydmami są tylko wydmy w Sarugamori (prefektura Aomori), ale nie są one dostępne dla turystów z uwagi na to, że odbywają się na nich szkolenia wojskowe.

Jak powstały wydmy Tottori i czym się one charakteryzują?
Wydmy Tottori mają już ponad 100 000 lat. Powstały z niesionego przez wiatr i fale morskie materiału piaszczystego – piasku z gór Chūgoku, utworzonego na skutek kruszenia m.in. skał granitowych. Skruszone skały spływały do wody rzeki Sendai, a następnie przedostawały się do morza. Gromadzący się w falach morskich piasek wiatr przenosił z powrotem na ląd, na skutek czego uformowały się w Japonii wydmy Tottori. Między najniżej a najwyżej położonym punktem wydm Tottori występuje różnica 90 metrów.
Ripplemarki (fale na piasku, pręgi faliste)
W języku japońskim używa się określenia fumon (風紋). Niektórzy mówią o nich jako o dziełach sztuki tworzonych przez wiatr. Aby ripplemarki pojawiły się na powierzchni piasku koniecznym warunkiem jest określona prędkość wiatru (5-10 m/s), sam zaś piasek musi być wilgotny. Niektórzy odwiedzają wydmy Tottori właśnie po to, by je zobaczyć – w słoneczne dni jest większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia – jeśli zależy Wam na tym, by je zobaczyć, wybierzcie się na wydmy wczesnym rankiem, jeszcze zanim zostaną rozdeptane przez innych turystów 🙂
Wydmy Tottori jako atrakcja turystyczna
Wśród wydm znajdujących się na Tottori na uwagę zasługują trzy najwyższe – osiągające wysokość maksymalną 47 metrów i maksymalnym kącie nachylenia 32°. Z uwagi na charakterystyczny kształt, nazywa się je „grzbietem konia” (馬の背).
Jeśli samo spacerowanie po wydmach to dla Was za mało, zawsze możecie zdecydować się na coś bardziej ekscytującego, jak zjazd z wydmy na desce. Jeśli lubicie snowboard, mknięcie przez wydmy niczym pustynna burza będzie świetną przygodą! Inną atrakcją są paralotnie, dzięki którym przyjrzycie się piaszczystym zboczom Tottori z powietrza. Dla tych, którzy nie przepadają za wielogodzinnym spacerowaniem lub nie mają na to wystarczającej kondycji, sprawdzą się również hulajnogi dostępne w tamtejszej wypożyczalni.
Na wyprawę na wydmy Tottori możecie zdecydować się o dowolnej porze dnia i nocy, przez cały rok. Niektórzy przyjeżdżają tam, by oglądać wschody i zachody słońca, inni natomiast uznają to miejsce jako świetny punkt do oglądania gwiazd. Wydmy to duży otwarty teren, więc doskonale widać z niego uroki nocnego nieba. Przy czystym niebie zobaczycie nawet Drogę Mleczną.
O czym warto wiedzieć wybierając się na wydmy Tottori?
- Na terenie wydm nie ma toalet.
- W gorące dni temperatura piasku może sięgnąć nawet 60℃, dlatego zalecamy ostrożność, jeśli lubicie spacerować po piasku boso. Zanim ściągnięcie i zostawicie gdzieś buty, upewnijcie się, że jesteście w stanie chodzić po rozgrzanym piasku.
- Nie musicie brać ze sobą wszystkich rzeczy, z którymi przyjedziecie – przed wejściem na teren wydm znajdują się szafki, w których zostawicie zbędny bagaż. W tym przypadku oczywiście musicie uważać, by nie zgubić kluczyka od szafki w piasku.
- Jeśli wybieracie się w podróż większą grupą, możecie wynająć przewodnika.
Warto odwiedzić – okolice wydm Tottori
- Centrum dla zwiedzających piaszczyste wydmy Tottori – nie musicie tam zaglądać, ale jeśli możecie sobie na to pozwolić, warto to zrobić. W tym miejscu dowiecie się wszystkiego o aktualnych atrakcjach wydm Tottori, otrzymacie mapę wydm i dowiecie się więcej o samej lokalizacji. Punkt ten otwarty jest codziennie między 9:00 a 17:00. Co istotne, to właśnie w centrum dla zwiedzających znajdują się zamykane szafki na rzeczy, więc jeśli będziecie mieli przy sobie nieporęczny do spacerowania bagaż, warto tam wstąpić. Istotna informacja dla osób poruszających się na wózkach: w punkcie informacyjnym można wypożyczyć wózki inwalidzkie dostosowane do poruszania się po piasku (mają znacznie szersze koła od tradycyjnych).
- Muzeum Piasku – chyba wszyscy lepiliśmy kiedyś z zamki w piasku, czyż nie? Muzeum Piasku to zupełnie inny poziom tej zabawy! Znajduje się zaledwie 10 minut spaceru od punktu informacyjnego. Muzeum Piasku zostało założone przez Katsuhiko Chaen, japońskiego rzeźbiarza w piasku. Każdego roku zmienia się temat prezentowanych w muzeum ekspozycji – rzeźby, które tam zobaczycie tworzone są przez artystów z całego świata. Muzeum Piasku bywa zamknięte np. podczas zmiany ekspozycji – wszelkie informacje na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie placówki.

- Lotnisko Tottori – gratka dla fanów mangi i anime z serii „Detektyw Conan”! Lotnisko zlokalizowane w Tottori znane jest również pod nazwą Tottori Sakyū Konan Kūkō. Nie jest to przypadek, ponieważ autor mangi, Gōshō Aoyama, pochodzi z Tottori. Na lotnisku znajdują się więc ekspozycje związane z serią o popularnym detektywie.
- Ruiny Zamku Tottori – czasy świetności tego zamlu już dawno minęły, ale miłośnicy ruin mogą zwrócić na niego uwagę. Charakterystyczną cechą zamku jest fakt, że został on wbudowany w górę. Wykorzystanie naturalnych elementów ukształtowania terenu w budowie zamku nadaje mu charakteru obronnego. Zamek został zniszczony pod koniec XIX w. Po zamku została jedna ze ścian oraz fragment bramy.

Jak dotrzeć do wydm Tottori?
Autobusem – po pierwsze musimy dotrzeć do samego Tottori (np. drogą lotniczą). Następnie należy wsiąść w jeden z autobusów przewoźnika Hinomaru – do wyboru mamy linie Sakyū lub Iwami-Iwai. Podróż w kierunku wydm trwa około 20 minut. Jeżeli zależy Wam na tym, by wybrać się do Tottori wieczorem, by popatrzeć w gwiazdy, lepszą opcją będzie jednak wynajęcie samochodu – autobusy nie kursują tak późno.
Wydmy Tottori w popkulturze
Wydmy Tottori stały się planem zdjęciowym filmu „Kobieta z wydm” (1964) nakręconego na podstawie wydanej w 1962 r. powieści Kōbō Abe o tym samym tytule. To historia nauczyciela, który w trakcie wakacji postanawia wybrać się w podróż, by realizować swoją pasję – badanie owadów. Podrózując po wybrzeżu, trafia na nocleg u kobiet zamieszkującej wioskę, której mieszkańcy trudnią się sprzedażą piasku. Powieść Abe została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, uchodzi za tekst o charakterze Kafkowskim, z elementami egzystencjalizmu.
Przydatne linki
- https://www.sakyu-vc.com/en/ – oficjalna strona wydm Tottori,
- http://www.zero-para.co.jp – szkółka paralotniarstwa ZERO,
- https://en.asoview.global – sandboarding,
- https://en.sakyusegway.com/ – hulajnogi Sakyū,
- https://www.sakyu-vc.com/en/visitor/ – strona internetowa punktu informacyjnego wydm Tottori,
- http://www.sand-museum.jp/en/ – Muzeum Piasku.