Onsen Ginzan w Japonii

Onsen Ginzan

Kiedy pogoda za oknami jeszcze nie jest najpiękniejsza wiele osób ucieka myślami do ciepłych krajów. Naszym zdaniem w deszczowe dni nic innego nie rozgrzałoby lepiej niż gorące źródła. Dziś wybieramy się zatem w podróż do Onsen Ginzan (銀山温泉), znajdującego się w prefekturze Yamagata obszaru słynącego z gorących źródeł. Kompleks gorących źródeł leży nad rzeką o tej samej nazwie, otoczony jest górami.  To klimatyczne, kameralne miejsce z drewnianymi domkami, które przywodzi na myśl dawną japońską architekturę – m.in. z okresu Taisho (1912-1926). Z racji tego, że Ginzan odwiedza coraz więcej zagranicznych turystów, miejscowość stała się bardziej przyjazna dla osób, które nie mówią w języku japońskim.
Onsen Ginzan

Onsen w stylu Taisho

Zdaniem Japończyków Ginzan doskonale wpisuje się w stylistykę wspomnianego wcześniej okresu Taisho. O stylu tym mówi się w Japonii „taisho roman” i oznacza on ogół cech tej epoki – od architektury przez kwestie kulturowe. Era Taisho trwała zaledwie 15 lat i można powiedzieć, że była swego rodzaju okresem przejściowym między tzw. „Japonią samurajów” a współczesnością, modernizacją. Były to lata zmian i wielkich nadziei, jakie społeczeństwo pokładało w zmianach, jakie zachodziły.

Historia Ginzan

Nazwa Ginzan jest nieprzypadkowa – oznacza „kopalnię srebra” – ze względu na obszerne złoża srebra, w okolicy Ginzan działało kilka kopalni. Najlepsze lata ich funkcjonowania przypadają na początek XVII w. Bliskość kopalni wpłynęła na wzrost osób zamieszkujących okolice – w czasach świetności kopalni w Ginzan obszar ten zamieszkiwało 2-3 tysiące osób. Niestety niedługo potem złoża srebra zaczęły się kończyć – kopalnie zamknięto w 1689 roku. Mieszkańcy okolicy poradzili sobie jednak z tym faktem – zaczęli budować ryokany z gorącymi źródłami. Dobra karma skończyła się w 1913 roku, kiedy rzeka Ginzan wylała, a znajdujące się nad nią miasteczko nawiedziła wielka powódź. Temperatura wód w gorących źródłach spadła, więc przestały być atrakcyjne dla odwiedzających.

W latach 30. dokonano odwiertów, dzięki czemu udało się przywrócić gorącą temperaturę wód i odbudować miejsca z gorącymi źródłami. Poprawiona została infrastruktura drogowa, naprawiono mosty. Ginzan powróciło do swojej świetności i stało się jednym z ulubionych kompleksów gorących źródeł.

gorące źródła japonia

Onsen Ginzan – atrakcje

Jeśli nie jesteście fanami gorących źródeł, albo wstydzicie się wizyty w nich, to Ginzan jest też świetnym miejscem na zwykłe zwiedzanie i robienie zdjęć. W Onsen Ginzan warto zostać na noc i skorzystać z prywatnych gorących źródeł będących częścią tamtejszych ryokanów. Część ryokanów udostepnia gorące źródła nie tylko swoim gościom, ale również osobom, które przybyły do Ginzan na jednodniową wycieczkę i nie mają w planach zostać na noc. Oprócz goracych źródeł w ryokanach, w Onsen Ginzan znajdują się również publiczne łaźnie oraz działające samodzielnie prywatne onseny – i jest to ważna informacja w szczególności dla osób, które mają tatuaże. Prywatny onsen można wynająć z przyjaciółmi, nie przejmując się kulturowymi konwenansami związanymi z tym, że dla osób z tatuażami wstęp do onsenów jest niestety bardzo ograniczony.

Dodatkowo – mała ściągawka z tego, na jakiego typu miejsca z traficie zarówno w Ginzan, jak i w innych kompleksach z gorącymi źródłami:

  1. Standardowe gorące źródła w ryokanach – zazwyczaj otwarte są dla wszystkich turystów, niezależnie od tego, czy spędzają noc w danym miejscu, czy nie.
  2. Prywatne gorące źródła w ryokanach – zazwyczaj tylko dla gości danego miejsca.
  3. Publiczne gorące źródła – nie należą do ryokanów, mogą do nich pójść wszyscy.
  4. Publiczne prywatne gorące źródła – nie są częściami ryokanów, wymagają rezerwacji.
  5. Kąpieliska dla stóp (po japońsku ashiyu – 足湯) – miejsca, gdzie możemy po prostu zmoczyć stopy w płytkiej, letniej wodzie.

Łaźnie w Onsen Ginzan

W miasteczku znajdują się dwie łaźnie. Są dość małe i raczej skromnie urządzone, ale jeśli nie planujecie dłuższego pobytu, to warto tam zajrzeć.

Co istotne, wejścia do łaźni Omokageyu nie można zarezerwować z wyprzedzeniem, więc jeśli przyjedziecie do Ginzan rano, bez problemu powinno się to udać. Rezerwacji można dokonać w restauracji Haikarasandori (はいからさん通り).

NazwaRodzaj łaźniGodziny otwarciaWstęp
Shiroganeyu
(しろがね湯)
Łaźnia publiczna z oddzielnymi częściami dla kobiet i mężczyzn8:00-17:00
  • 200 jenów (uczniowie szkół podstawowych i młodsze dzieci)
  • 500 jenów (starsza młodzież i dorośli)
Omokageyu
(おもかげ湯)
Łaźnia publiczna (można tam zarezerwować czas w większej grupie)10:00-17:00
  • 2 000 jenów za 50 minut

Kąpiele stóp

Jeśli nie macie ochoty na kąpiel w gorących źródłach, albo nie przepadacie za łaźniami, zawsze możecie skorzystać z uroków onsenu w inny sposób i skorzystać z tamtejszego onsenu do kąpieli stóp, Warashiyu (和楽足湯). Miejsce to otwarte jest od 6 do 22, a wstęp jest bezpłatny. Jeśli będziecie mieli za sobą długie spacery, nie uda Wam się zarezerwować miejsca w onsenie, albo po prostu nie macie ochoty rozbierać się publicznie, to takie moczenie stóp w przyjemnie ciepłej wodzie będzie jak znalazł, by choć na chwilę się zrelaksować, przysiadając bez butów na drewnianych ławeczkach.

Ginzan zimą

Onsen Ginzan stał się dość popularnym punktem turystycznym na zimowe wyprawy. Opruszone śniegiem miasteczko, które już przyciąga uwagę ze względu na swoją charakterystyczną architekturę, nabiera osobliwego, magicznego wręcz uroku. Sceneria, jaką napotkacie tam zimą będzie malownicza i zdecydowanie instagramowa. Dlatego jeśli planujecie odwiedzić Japonię zimą, warto zastanowić się, czy nie będzie to dobry moment, by rozgrzać się w gorących źródłach Ginzan.

onsen ginzan zimą

Co dobrego zjeść w Ginzan?

Chlebek curry to bardzo popularny w okolicy przysmak. Przypomina w zasadzie naszego rodzimego pączka, z tym, że przygotowuje się go oczywiście w wersji wytrawnej – smażone w głębokim oleju ciasto wypełnia się nadzieniem o smaku curry. Wierzch takiego chlebka posypany jest okruszkami pieczywa. Dostaniecie go m.in. w restauracji Haikarasandori (tej samej od biletów do łaźni Omokageyu). Chlebki curry to lokalny przysmak, który sezonie turystycznym dość szybko się wyprzedaje, więc jeśli chcecie go spróbować, koniecznie spróbujcie kupić w godzinach porannych.

chlebek curry
Chlebek curry; zdjęcie: Hiroshi Yoshinaga

Kopalnia srebra

W miejscowości o takiej nazwie nie można pominąć starej kopalni srebrna, które znajduje się od niej w odległości 15 minut spaceru. Wstęp do kopalni jest bezpłatny – lokalizacja czynna jest od wschodu do zachodu słońca. Ze względów bezpieczeństwa zimą kopalnia jest niedostępna dla zwiedzających.
kopalnia srebra Ginzan

Gdzie przenocować w Ginzan?

Choć Ginzan jest ciekawym punktem na onsenowej mapie Japonii, miejscowość nie jest zbyt duża, więc ryokanów również nie ma tam tak dużo. Część z lokalizacji jest dość droga, część  zazwyczaj jest w pełni zarezerwowana i ciężko załapać się na wolny pokój. Jeśli jednak jesteście zdecydowani i będziecie rezerwować miejsce z wyprzedzeniem, poniżej przedstawiamy informacje o kilku ryokanach, które warto rozważyć.

NazwaLiczba pokojówOnsen prywatnyMożliwość kąpieli bez wynajmu pokojuStrona internetowa
Ginzanso
(銀山荘)
40
(tylko dla gości)

(obecnie w remoncie)
https://www.ginzanso.jp/ (strona w języku angielskim)
Fujiya
(藤屋)
8
(tylko dla gości)
http://www.fujiya-ginzan.com/ (strona w języku angielskim)
Kosekiya
(古勢起屋)
14Xhttps://www.kosekiya.jp/ (strona w języku angielskim)
Hatago Itouya
(旅籠いとうや)
4
(tylko dla gości)
Xhttp://hatago-itouya.com/ (strona w języku japońskim)
Ryokan Matsumoto
(旅館松本)
10X
(istnieje taka możliwość, jednak należy umówić się z wyprzedzeniem)
http://www.ginzan-matsumoto.com/ (strona w języku japońskim)
Ryokan Nagasawa Heihachi
(旅館永澤平八)
7https://www.nagasawa-heihachi.com/ (strona w języku japońskim)
Kozankaku
(古山閣)
15
(tylko dla gości)
Xhttp://www.kozankaku.com/ (strona w języku japońskim)
Shouwakan
(昭和館)
13Xhttp://www.shouwakan.net/ (strona w języku japońskim)
Takimikan
(瀧見館)
14Xhttp://www.takimikan.jp/ (strona w języku angielskim)
Notoya ryokan
(能登屋旅館)
15
(tylko dla gości)
Xhttp://www.notoyaryokan.com/ (strona w języku japońskim)
Oyado Yanadaya
(御宿やなだ屋)
4Xhttps://yanadaya.com/ (strona w języku japońskim)

Jak dotrzeć do Onsen Ginzan?

Z Tokio jedziecie napierw Shinkansenem, jest to najłatwiejsza droga do Ginzan. Pociąg, który będzie Was interesował to Yamagata Shinkansen ze stacji Tokio do stacji Oishida (大石田駅). Po dotarciu na stację Oishida, kierujcie się na autobus Obanazawa (尾花沢市営バス) linii Ginzan, jadący prosto do Waszego miejsca docelowego, czyli stacji Ginzan onsen (銀山温泉駅). Cała podróż trwa ok 4-4,5h. Bilety to koszt ok. 14 000 jenów, dlatego warto pamiętać o tym, że przyjeżdżając do Japonii w celach turystycznych możecie zastanowić się nad karnetem kolejowym JR Pass, który znacznie obniży koszty Waszych podroży po Japonii oraz przyspieszy je, bo będziecie mogli swobodnie poruszać się po kraju shinkansenami. Więcej o JR PASS znajdziecie wkrótce, w osobnym artykule.

Z lotniska Yamagata. Jeżeli nie startujecie w Tokio, dobrym wyjściem może być lot krajowy na lotnisko Yamagata. Stamtąd do Ginzan dojedziecie autobusem Airport Liner, który zatrzyma się na stacji Ginzan Onsen. Podróż autobusem będzie Was kosztować 1 500 jenów (750 jenów to koszt biletu z ulgą dla dziecka lub osoby z niepełnosprawnością).  Rozkład jazdy autobusów Airport Liner znajdziecie tutaj.

Onsen Ginzan w popkulturze

W latach 80. Ginzan zyskało jeszcze większą popularność. Wszystko za sprawą emitowanego w telewizji NHK serialu „Oshin”* z Tanaką Yūko w roli głównej. Lokalizacje z Ginzan wykorzystane były w scenach z matką głównej bohaterki, która pracowała w resorcie jako gejsza. Jeśli czytaliście mangę „Love Hina”, to wyglad onsenu Hinata może się Wam skojarzyć z Ginzan, ponieważ właśnie na nim jest wzorowany.

Wśród nowszych dzieł, w ktorych wykorzystano tę lokalizację znajduje się film w reżyserii Takeshiego Miike, „Laplace’s Wiw tch”, będący adaptacją thrillera Keigo Higashino.

*istnieje również film o tytule „Oshin” (2013), opowiadana w nim historia bazuje na serialu z lat 80.

Przydatne linki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − dwa =