onsen noboribetsu w Japonii/Hokkaido

Noboribetsu

Noboribetsu (登別温泉) to jeden z najpopularniejszych resortów z gorącymi źródłami w Japonii. Mówi się, że nazwa tego miasta pochodzi od określenia „nupur-pet”, które w języku Ajnów (rdzennych mieszkańców Hokkaido) oznacza rzekę o ciemnej barwie bądź mulistą białą rzekę. Miejscowość Noboribetsu znajduje się na południu wyspy Hokkaido – drugiej pod względem wielkości wyspy w Japonii. Do popularności onsenu wśród turystów z pewnością przyczynia się też bliskość lokalnych lotnisk oraz Sapporo, stolicy Hokkaido.

Piekielnie dobry onsen

Unikatową atmosferę miasto to zawdzięczna m.in. znajdującym się tam aktywnym wulkanom, z których wydobywają się strumienie gorącej pary. Z tego też powodu w nazwach niektórych punktów na mapie Noboribetsu użyte jest słowo „Piekło” – znajdziecie tam np. Piekielną Dolinę.

Choć Hokkaido słynie z niskich temperatur, klimat Noboribetsu jest dość łagodny. Zimą średnia temperatura sięga tam -4℃.

Wizyta w Noboribetsu

Onsen Noboribetsu

Bez wątpienia wizyta w gorących źródła będzie głównym punktem wycieczki do Noboribetsu. Wiele ryokanów i hoteli oferuje dostęp do gorących źródeł – zarówno publicznych, jak i prywatnych, które możecie wynająć ze znajomymi. Mnogość takich lokalizacji sprawia, że każdy może tam znaleźć coś dla siebie. Pomimo restrykcyjnego podejścia odnośnie tatuaży, mozna trafić tam na miejsca, do których mogą wejść osoby posiadające tatuaże. Obecnie coraz więcej lokalizacji otwiera się na osoby z tatuażami, jednak najrozsądniej zapytać o to mailowo przed dokonaniem rezerwacji.

Miasteczko onsen

Wyprawa do onsenu to nie tylko kąpiel, ale również podziwianie typowej dla tego typu lokalizacji tradycyjnej architektury, której doświadczycie w Noboribetsu. W miasteczku znajdziecie zarówno sklepy z pamiątkami, jak i miejsca, w których zjecie przysmaki lokalnej kuchni. Miasteczka onsenowe są wyraźną odskocznią od wielkich miast – i nic dziwnego, w końcu to miejsca, gdzie czas płynie wolniej, stworzone po to, by się zrelaksować i odetchnąć.

Jigokudani

Jigokudani to wspomniana wcześniej Piekielna Dolina, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów turystycznych w Noboribetsu. To właśnie tam znajdują się dymiące źródła. Dolina jest otwarta cały czas, jednak jej aleje oświetlane są tylko do godziny 23:00, więc wędrówka tą trasą nocą będzie pozbawiona uroku – w ciemnościach niczego nie zobaczycie. Miejsce o tej samej nazwie znajdziecie również w Nagano – jest to Park Jigokudani, a jego największą atrakcją są makaki biorące kąpiel w tamtejszych gorących źródłach 🙂

Piekielna Dolina
Piekielna Dolina w Noboribetsu; zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:メルビル

Park Niedźwiedzi

Można powiedzieć, że Park ten to po prostu małe zoo, którego atrakcją są niedźwiedzie. Dotrzecie tam kolejką linową z miasteczka onsenowego. Choć wydaje się to dość nietypowe, odwiedzający mogą dokarmiać zamieszkujące Park niedźwiedzie – oczywiście z bezpiecznej odległości 🙂

Bilety wstępu

Dorośli2 650 jenów
Dzieci (4-12 lat)2 650 jenów1 350 jenów
park niedźwiedzi noboribetsu hokkaido
Niedźwiedzie w Noboribetsu; zdjęcie:

Inne atrakcje Noboribetsu

Okolice to nie tylko gorące źródła – południe Hokkaido zimą idealnie nadaje się do jazdy na nartach i snowboardu, natomiast latem można się tam wybrać na wspinaczkę, czy pograć w golfa. Jeśli planujecie poznać okolicę Noboribetsu, a nie skupić się tylko na gorących źródłach, to dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu.

Jak dotrzeć do Noboribetsu?

Autobusem z lotniska Chitose: do wyboru macie dwie linie autobusowe – Noboribetsu onsen airport express i Hayabusa express. Podróż autobusem trwa od 1h do 1h 15 min. W przypadku wyboru Hayabusa express należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce docelowe, do którego zmierza autobus, gdyż niektóre dojeżdżają do Muroran, a nie do Noboribetsu. Dlatego Noboribetsu express będzie wyborem pewniejszym.

Pociągiem z lotniska Chitose: z lotniska dojedziecie na miejsce również pociągiem Japońskich Linii Kolejowych, jednak musicie się liczyć z przesiadką. Z lotniska jedziemy na stację South Chitose (3 minuty), skąd przesiadamy się na pociąg do Noboribetsu. Droga ze stacji South Chitose do stacji Noboribetsu trwa 40 minut. Do miasteczka onsenowego dojedziecie ze stacji Noboribetsu autobusem w ok. 15 minut.

Autobusem ze stacji Sapporo: jeżeli startujecie z Sapporo, do gorących źródeł w Noboribetsu dojedziecie bezpośrednimi autobusami Onsen Express i Muroran Express. Podróż trwa ok. 1 h i 45 minut. Wadą Onsen Express jest to, że połączanie realizowane jest tylko raz dziennie. Większy wybór daje nam Muroran express, który realizuje 14 połączeń w ciągu dnia – w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, by wysiąść na właściwym przystanku.

Z Sapporo dojedziecie także do Noboribetsu pociągami Super Hokuto Express i Suzuran Expres. Niestety bilety są trzy razy droższe, a podróż zaledwie kilkanaście minut krótsza, więc ekonomicznym wyborem będzie autobus 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + 19 =