świątynia złotego pawilonu

Świątynia Złotego Pawilonu w Kioto

Złoty Pawilon (金閣寺- Kinkaku-ji) to świątynia zen znana również pod nazwą Świątynia Złotego Pawilonu. Oficjalnie nosi nazwę Świątyni w Ogrodzie Jeleni (鹿苑寺 – Rokuon-ji). Znajduje się w północnej części Kioto.  Od 1994 r. figuruje na liście UNESCO. Świątynia jest charakterystyczna ze względu na złotą elewację i położenie przy stawie – malowniczo prezentuje się na zdjęciach.

Trochę historii

Budynek został wybudowany w 1397 r., początkowo należał do kompleksu pałacowego rezydencji sioguna Yoshimitsu Asahikagi. Po jego śmierci (w 1408 roku) budynek został przemianowany na świątynię. Świątynia ma za sobą dwa pożary – podczas wojny domowej, która trwała w latach 1467-1478 oraz w 1950 roku. W 1955 roku budynek został odrestaurowany. Złoty Pawilon jest jedynym budynkiem, jaki ocalał z kompleksu pałacowego sioguna Asahigakiego.

Świątynia i złoto

Złoty Pawilon wybudowany został przy stawie noszącym nazwę Kyoukochi. Budynek ma dwa piętra – to właśnie elewacja dwóch górnych pięter pokryta jest złotym kolorem. Na dachu Złotego Pawilonu znajduje się rzeźba feniksa. Świątynia urządzona jest w trzech różnych stylach:

  • parter inspirowany jest epoką Heian, nosi nazwę Izby Wody Dharmy,
  • I piętro – urządzone jest w stylu samurajskim,
  • II piętro – urządzono w stylu zen – ściany i sufit pokrywają tam złote liście.

Świątynię otacza zbudowany w stylu japońskim ogród z dwoma stawami (większy z nich to wspomniany wcześniej Kyoukochi). Warty  uwagi jest również pawilon herbaciany ufundowany przez cesarza Go-Minoo.

Rzeźba feniksa na dachu Złotego Pawilonu w Kioto
Rzeźba feniksa na dachu Złotego Pawilonu

Zwiedzanie Złotego Pawilonu

Niestety złote wnętrza Kinkaku-ji nie są przeznaczone dla oczu turystów, nie można bowiem wejść do środka. Wokół Złotego Pawilonu możecie się przespacerować, możecie porobić zdjęcia, ale tylko z zewnątrz. Jako, że nie można tam wejść, zwiedzanie Złotego Pawilonu niekoniecznie zajmie dużo czasu – wstąpienie tam warto potraktować jako dodatkowy punkt wyprawy do jakiegoś bardziej absorbującego czasowo miejsca 🙂

Jak w większości świątyń, tak i w Złotym Pawilonie, możecie kupić pamiątki, takie jak talizmany na szczęście. Oprócz tego, za 200 jenów możemy też uderzyć w dzwon, który znajduje się przy bramie prowadzącej do świątyni.

Godziny otwarcia9:00-17:00 – przez cały rok
Bilety – dorośli, uczniowie szkół licealnych, studenci400 jenów
Bilety – dzieci (uczniowie szkół gimnazjalnych i młodsze)300 jenów

Pawilon herbaciany w Świątyni Złotego Pawilonu

Tuż za świątynią znajduje się mały pawilon herbaciany noszący nazwę Sekkatei (夕佳亭 – jap. doskonały widok na zachód słońca), wybudowany w XVII w. z myślą o 108. cesarzu Japonii, Go-Mizunoo, którego okres panowania przypadał na lata 1611-1629. Miejsce to zapewnia wspaniały widok na Złoty Pawilon – cesarz miał je odwiedzać, by móc oglądać iskrzące się w świetle zachodzącego słońca ściany świątyni.

Pawilon herbaciany, który mamy okazję dziś podziwiać został odrestaurowany w 1884 r., po tym jak oryginał spłonął w pożarze, który miał miejsce w 1874 r.

Jak dotrzeć do Świątyni Złotego Pawilonu?

Autobusem – do świątyni dotrzecie autobusem miejskim ze stacji Kioto:

  • autobusem 101 z terminalu B2,
  • autobusem 205 z terminalu B3.

Podróż trwa około 40 minut. Jeśli chcecie dotrzeć do świątyni szybciej, możecie się również zdecydować na tramwaj, ale w tym wypadku będziecie musieli poradzić sobie z przesiadkami. Autobusem dojedziecie bezpośrednio 🙂

Samochodem – w okolicy świątyni znajduje się duży parking, więc samochód to również wygodna opcja.

Złoty Pawilon w kulturze

Pożar Świątyni Złotego Pawilonu, który wybuchł w 1950 roku na skutek podpalenia przez jednego z mnichów, stał się inspiracją dla powieści Yukio Mishimy. Na podstawie utworu pisarza powstało kilka filmów pełnometrażowych oraz niemiecka sztuka operowa.

Warto odwiedzić – okolice Świątyni Złotego Pawilonu

  • Świątynia Ryōan-ji – inaczej Świątynia Uspokojonego Smoka. Znajduje się tam kamienny ogród karesansui (jap. ogród suchego krajobrazu)
  • Onsen Funaoka – to miejsce nie należy do bardzo popularnych wśród turystów, jednak zdecydowanie warto je odwiedzić ze względu na tradycyjny wygląd oraz okolice – zobaczycie tam liczne budynki utrzymane w dawnym stylu architektury.
  • Kitano Tenmangu – świątynia popularna w szczególności wśród uczniów, którzy modlą się tam o pomyślność podczas egzaminów.
  • Toei Kyoto Studio Park – park rozrywki i plan filmowy, będący doskonałym miejscem dla osób, które chcą doświadczyć uroków ery samurajów (okres Edo – 1603 – 1868). Możecie kojarzyć to miejsce z dram historycznych i filmów. Ze Świątyni Złotego Pawilonu dotrzecie tam autobusem w ok. 30 minut.

Przydatne Linki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =