Zamek Himeji w Japonii
fot. Oren Rozes

Zamek Himeji – Zamek Białej Czapli

Od 1993 roku Zamek Himeji znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek Himeji jest najwyższym zamkiem w Japonii – ma wysokość 31.5 m – z fundamentami 45.6m. Znany jest pod kilkoma nazwami – m.in. jako Zamek Białej Czapli – Zamek Shirasagi lub Zamek Hakuro – w języku japońskim słowa shirasagi i hakuro oznaczają czaplę. Etymologii tych nazw można doszukiwać się w historiach o tym, że okolice zamieszkiwały czaple bądź w jego kolorystyce – zewnętrzne ściany zamku Himeji pokryte są japońskim tynkiem shikkui, który ma czynić budynki bardziej odpornymi na pożary. O Zamku Himeji mówi się czasem, że jest to najpiękniejszy japoński zamek. Czy tak naprawdę jest? O tym musicie przekonać się sami, najlepiej na żywo 🙂

Zamek Himeji – krótka historia

Zamek wybudowano w 1333 r. w miejscowości Himeji, zaledwie 50 km od Kobe. Zamek nie uległ zniszczeniom na skutek wojen ani trzęsień ziemi. Choć podczas II wojny światowej miasto Himeji zostało zniszczone na skutek bombardowania, zamek pozostał nienaruszony. Zamek Himeji to jeden z 12 japońskich zamków, które do dziś można oglądać w oryginalnym stanie. Obszar wokół zamku przemianowano na park, a sam budynek od 1912 jest otwarty dla odwiedzających. Zamek Himeji to obecnie jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych w prefekturze Hyōgo (region Kansai). W 2015 zostały w nim przeprowadzone prace restauracyjne.

Zamek Himeji, Mashiba Hisakichi Zamek Himeji na obrazie Mashiby Hisakichiego

Zwiedzanie Zamku Himeji

Zamek Himeji można zobaczyć nie tylko od zewnątrz – odwiedzający mogą wejść do środka. Zwiedzanie zamku zazwyczaj zajmuje około dwóch godzin. Spacerując po Zamku Himeji zwróćcie uwagi na liczne korytarze, zamki i widok na okolice, jaki roztacza się z jego okien.

Godziny otwarcia Zamku Himeji

Standardowo zamek otwarty jest od 9 do 16. Latem natomiast (między 27 kwietnia a 31 sierpnia) godziny otwarcia wydłużone są do 17. Dla zwiedzających zamek nie jest dostępny w dniach 29 i 30 grudnia. Jeśli planujecie wybrać się do Zamku Himeji, warto zajrzeć na stronę internetową i upewnić się, że na czas naszej wizyty nie zaplanowano żadnych prac konserwacyjnych.

Bilety wstępu

Dorośli 1 000 jenów
Dzieci w wieku szkolnym300 jenów
Dzieci do 7 latBezpłatnie

O czym warto pamiętać, planując wizytę w Zamku Himeji?

  1. Biletów do Zamku Himeji nie kupimy z wyprzedzeniem ani przez internet. Dostaniemy je tylko na miejscu – na aktualny dzień. Warto liczyć się z tym, że pracownicy zamku czasem ograniczają liczbę odwiedzających, by uniknąć tłoku. Na stronie internetowej Zamku możemy sprawdzić aktualne obłożenie zamku.
  2. Zamek Himeji jest zabytkiem, w związku z czym nie przystosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma wind, schody są strome, a korytarze wąskie, więc dostępność dla osób na wózkach inwalidzkich jest ograniczona. Osoby niepełnosprawne mogą odwiedzać zamek, jeśli towarzyszą im przynajmniej 2 osoby do pomocy.
  3. Na terenie Zamku Himeji i otaczającego go parku zabronione jest korzystanie z dronów, o ile nie mamy do tego stosownych uprawnień. Za używanie dronów na terenie zamku można zostać ukaranym mandatem.

Jak dotrzeć do Zamku Himeji?

 Pociągiem. Na stację Himeji dotrzemy m.in. z Kobe i Osaki. Zatrzymuje się tam nawet linia Shinkansena, więc do zamku Himeji dotrzemy nie tylko z Kansai, ale również z innych regionów Japonii. Zamek Himeji widać już ze stacji – dotarcie do niego nie jest trudne, zajmuje ok. 20 minut spaceru. Do zamku można również podjechać autobusem linii Shinki (神姫バス), odjeżdżającym z pod stacji co 15-30 minut. Ze stacji Himeji dojeżdżamy wówczas do przystanku Otemon Mae (大手門前) – stamtąd dotarcie do zamku to ok. 5 minut. 

Stacja Himeji
Stacja Himeji; fot.: 筑紫太郎

Warto odwiedzić – okolice Zamku Himeji

  • Stacja Himeji – miejsce to prawdopodobnie i tak znajdzie się w Waszym planie, jeśli zdecydujecie się na odwiedziny zamku. Na stacji Himeji znajduje się punkt widokowy, z którego doskonale widać zamek i najbliższą okolicę. Warto tam zajrzeć, jeśli będziecie mieli chwilę w oczekiwaniu na autobus, czy pociąg.
  • Kokoen(好古園) – w odległości zaledwie 5 minut do zamku znajduje się powstały w 1992 roku ogród w stylu japońskim, który szczególnie pięknie prezentuje się jesienią. Jeśli wybieracie się do zamku Himeji, wstęp do ogrodu kosztuje dodatkowe 50 jenów. Sam wstęp do ogrodu to 300 jenów.
  • Muzea i parki – Himeji to nie tylko zamek, ale również muzeum historyczne, muzeum sztuki, ogród zoologiczny, oceanarium i parki tematyczne. Jeśli na Himeji zaplanujecie więcej czasu, warto tam zajrzeć.
  • Himeji Ramen – lubicie ramen? Koniecznie skosztujcie lokalnego ramenu! Tradycyjny dla tego regionu ramen bazuje na sosie sojowym. Na trasie między zamkiem a stacją traficie na kilka lokali serwujących ramen.
Kōko-en ogród
Jesienny widok na ogród Kōko-en w Himeji; fot.: 663highland
Kōko-en ogród
Ogród Kōko-en w Himeji – brama; fot.: 663highland

Zamek Himeji w kulturze

Filmowy zamek

Ciekawostka dla fanów filmów o Jamesie Bondzie: dziedziniec zamku możecie kojarzyć z „Żyje się tylko dwa razy”. Wielbiciele mistrza Kurosawy mogą natomiast kojarzyć Zamek Himeji z filmów „Sobowtór” („Kagemusha”, 1980) i „Ran” („Kagemusha”, 1985).

Czy w tym zamku straszy? Historie z Zamkiem Himeji w tle

Duch Okiku

Z zamkiem związana jest legenda o Okiku, służącej, która według podań pracowała w lochach budynku. Istnieje kilka wersji tej historii, ale my skupimy się na jednej.

Okiku była na służbie u samuraja, Tessana Aoyamy. Do jednego z głównych zadań kobiety należała opieka nad przechowywanymi w zamku drogocennymi talerzami. Choć pracodawca Okiku był żonaty, zainteresował się służącą i zapragnął, by ta została jego kochanką. Kobieta odmówiła, co nie spodobało się Aoyamie. Mężczyźna zagroził służącej, że oskarży ją o kradzież cennych talerzy, za które odpowiadała. Okiku miała do wyboru albo romans albo śmierć w wyniku tortur. Nie chciała ulec Aoyamie, ani zginąć brutalną śmiercią, więc popełniła samobójstwo – utopiła się w studni*. Samuraj, chcąc zatuszować sprawę, ukrył talerze, aby wina spadła na nieżyjącą już służącą.

Według legendy duch Okiku każdej nocy nawiedza mury zamku, by tak jak za życia pilnować cennych talerzy. Każdej nocy rozpacza, wydając z siebie nieludzki płacz, gdy dolicza się, że jednego brakuje.

Historia Okiku posłużyła za inspirację teatralną – w różnych wersjach przedstawiana jest na scenach kabuki i bunraku.

*studnia ta jest obecnie jedną z atrakcji turystycznych Zamku Himeji.

Studia Okiku na obrazie Hokusaia
Duch Okiku na obrazie Hokusaia
Studia Okiku w zamku Himeji
Studia Okiku w zamku Himeji; zdjęcie: そらみみ

Księżniczka Sen

Zamieszkująca Zamek Himeji wnuczka Ieyasu Tokegawy, księżniczka Sen (Sen-hime), szczyciła się wyjątkową urodą. Już w wieku 7 lat wydano ją za mąż za Hideyori Toyotomiego, spadkobiercy klanu Toyotomi. Było to polityczne małżeństwo mające załagodzić spór między rodzinami. Spór między rodami trwał dalej i kilka lat później (1614/1615) przerodził się w konflikt zbrojny – oblężenie Osaki, gdzie młodzi małżonkowie mieszkali. W obawie o życie księżniczki, Ieyasu Tokugawa oferował jej rękę mężczyźnie, który ją ocali. Oblężenie Osaki zakończyło się unicestwieniem rodu Toyotomi – książę Hideyori popełnił seppuku. Księżniczka Sen przeżyła – Sakazaki Naomori ocalił ją i sprowadził do Edo.

Choć ręka księżniczki została obiecana temu, który ją ocali, Sen odmówiła małżeństwa. W wieku 20 lat wyszła za mąż z miłości – poślubiła Tadatoki Hondę, syna lorda zamku Himeji. Para miała spędzić w zamku Himeji najszęśliwsze lata swego życia. Mieli dwójkę dzieci – córkę Katsu i syna Kochiyo. Niestety Kochiyo zachorował i zmarł w wieku trzech lat. Dziesięć lat później, w wieku 31 zmarł jej mąż. Po ich śmierci księżniczka Sen wróciła do Edo, gdzie została buddyjską mniszką, do końca życia opłakując zmarłych męża i syna. Jej córka, księżniczka Katsu, poślubiła Ikedę Mitsumasę, lorda feudalnego Okayamy i Tottori.

Sen-hime

Przydatne linki:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + osiem =