Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio

Igrzyska w Tokio przełożone

Ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie, termin igrzysk w Tokio został przesunięty. Nowy termin olimpiady to 23.07.2-8.08.2021. Jest to pierwszy od 124 lat przypadek przesunięcia terminu igrzysk.

32. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio prawdopodobnie odbędą się w dniach 24.07-9.08.2021 r. Miasto będzie gospodarzem letnich igrzysk już po raz drugi. Po raz pierwszy miało to miejsce w 1964 roku, kiedy to Tokio odpowiedzialne było za organizację pierwszych letnich igrzysk w Azji – były to 18. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Poza Tokio gospodarzami igrzysk olimpijskich były również Sapporo (igrzyska zimowe 1972) i Nagano (igrzyska zimowe 1998).  W ramach tegorocznych igrzysk olimpijskich odbywa się 339 zawodów w 33 różnych dziedzinach sportowych. Większość z wydarzeń sportowych odbywać się będzie w dwóch głównych strefach: Heritage Zone i Tokyo Bay Zone. Tylko nieliczne konkurencje, wymagające zapewnienia specyficznych warunków (jak chociażby kajakarstwo), zostaną rozegrane poza tymi strefami.

Stolicę Japonii wybrano jako gospodarza letnich igrzysk olimpijskich 2020 już w 2013 roku – podczas spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Argentynie. Od tego czasu miasto prężnie przygotowuje się do swojej roli. Ukończono budowę wszystkich aren, na których odbywać się mają zawody, zakończono prace nad basenem olimpijskim.

Szczegółowe informacje na temat igrzysk znajdziecie na oficjalnej stronie: https://tokyo2020.org/en/

Czy można jeszcze dostać bilety na olimpiadę w Tokio?

Większość biletów została już wyprzedana, jednak jeśli planujecie podróż do Japonii w tym czasie, warto być czujnym – organizowane są eventy i loterie, w ramach których można wygrać bilet.

Olimpiadę będziecie mogli oczywiście oglądać również w telewizji, biorąc pod uwagę 7-godzinną różnicę czasową (według czasu letniego w Japonii mamy 7 godzin do przodu). Z uwagi na upały, część zawodów będzie odbywać się wcześnie rano, więc dla polskiego widza będzie to środek dnia. Plan, według którego odbywać się będą poszczególne rozgrywki, znajdziecie na oficjalnej stronie olimpiady.

Główne lokalizacje igrzysk w Tokio

Stadion Olimpijski – najważniejsza lokalizacja tegorocznych igrzysk, przez Japończyków nazywany Stadionem Narodowym (国立競技場) – odbędzie się tam zarówno ceremonia otwarcia, jak i zamknięcie olimpiady. Stadion znajduje się w dzielnicy Shinjuku i może pomieścić 68 000 ludzi. Na stadionie tym odbywały się również igrzyska z 1964 roku – od tego czasu został oczywiście odnowiony i przygotowany z myślą o igrzyskach 2020.

Jak dotrzeć do Stadionu Olimpijskiego w Tokio?

Najwygodniej będzie Wam dotrzeć do stasji Kokuritsu-kyogijo na linii Toei Oedo. Stamtąd droga do stadionu to zaledwie kilka minut. Na Stadion Olimpijski w Tokio dostaniecie się również linią JR Sobu – wysiądźcie na stacji Shinanomachi lub Sendagaya.

Arena Ariake – na tym stadionie odbędą się rozgrywki w siatkówce oraz paraolimpijskie rozgrywki w koszykówce. Arena Ariake to zupełnie nowa lokalizacja – jej budowa ukończona została zaledwie kilka miesięcy temu – 9 grudnia 2019 r. Stadion może pomieścić 15 000 osób.

Jak dotrzeć do Areny Ariake?

Aby dotrzeć do Areny Ariake najlepiej zdecydować się na pociąg linii Yurikamono pociągiem tej linii dotrzecie też na Odaibę :). Najbliżej stadionu znajduje się stacja Shin-Toyosu – w normalnych warunkach stamtąd czeka was ok. 12 minut spaceru.

Transport publiczny podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Zwróćcie uwagę na fakt, że w czasie, gdy w Tokio odbywać się będzie olimpiada, rozkład jazdy transportu publicznego może się różnić od regularnego rozkładu. Bardzo możliwe, że pojawią się nowe przystanki i stacje, z których będzie można szybciej dotrzeć w wybrane miejsca.

Symbole Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio

  • olimpiada w tokioLogo Olimpiady w Tokio – w logotypie tokijskiej wykorzystany został tradycyjny japoński wzór szachownicy zwany ichimatsu mayo (市松模様). W logotypie wykorzystano kolor indygo – nazywanego Japońskim Niebieskim, który z uwagi na swój głęboki odcień często wykorzystuje się do barwienia tkanin. Zróżnicowanie kształtów szachownicy symbolizować ma kraje biorące udział w olimpiadzie oraz ich kultury – idea, która przyświecała tworzeniu logotypu brzmi „jedność w różnorodności”.
  • Maskotki – design maskotek został wybrany z prac konkursowych – na przełomie 2017 i 2018 roku przeprowadzono głosowanie wśród uczniów szkół podstawowych. Autorem zwycięskiego projektu jest Ryo Taniguchi.
    Maskotki nazwano Miraitowa (ミライトワ) i Someity (ソメイティ). Miraitowa jest maskotką igrzysk, natomiast Someity igrzysk paraolimpijskich. Projekt maskotek wykorzystuje charakterystyczne dla Japonii barwy – kolor, w jakim zaprojektowano Miraitowę to ten sam niebieski co w logotypie, natomiast róż Someity nawiązuje do kwitnących drzew wiśni. Imiona również nie pozostają bez znaczenie – Miraitowa to połączenie słów mirai (cud) i towa (wieczność). Someity wywodzi się od gatunku wiśni oraz nawiązuje do angielskiej frazy „so mighty” (tak potężny).
  • Znicz olimpijski – w tym miejscu warto też wspomnieć o zniczu olimpijskim, którego wygląd również nawiązuje do japońskiej symboliki. Kształt zaprojektowanego przez architekta Tokujina Yoshiokę znicza przywodzi na myśl kwiaty wiśni. Wykonany jest z z wytłaczanego aluminium, wytwarzanego techniką, której używa się w produkcji pociągów typu shinkansen. Tworzywo częściowo pozyskano z metalu wykorzystywanego w budowie tymczasowych mieszkań dla ofiar trzęsienia ziemi w 2011 roku. Aluminium zabarwione jest kolorem zwanym „wiśniowym złotem”. Więcej informacji na temat znicza olimpijskiego i sztafety znajdziecie pod tym linkiem.
maskotki igrzysk w tokio
Maskotki igrzysk olimpijskich w Tokio – Miraitowa i Someity

Koronawirus a Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Z powodu zagrożenia zarażeniem koronawirusem, jakie występuje w ostatnich tygodniach, niektóre imprezy masowe zostają odwołane lub stają pod znakiem zapytania. Na ten moment zadecydowano, że igrzyska odbędą się w tym samym terminie, ale w przyszłym roku.

Na początku marca podczas spotkania Światowej Organizacji Zdrowia podjęty został temat igrzysk olimpijskich w Tokio. Pojawiły się jednak głosy, aby impreza sportowa odbyła się bez udziału publiczności. Dla pustych trybun odbywały się już konkurencje w ramach Pucharu Świata w Biathlonie oraz włoskie rozgrywki ligowe w piłce nożnej.

Według najświeższych doniesień ustalono, że z uwagi na zagrożenie koronawirusem, dzieci nie wezmą udziału w ceremonii przekazania ognia olimpijskiego, która odbędzie się 19 marca w Grecji. Pierwotnie w wydarzeniu miało brać udział 140 japońskich dzieci. Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, organizatorzy zdecydowali również o ograniczeniu liczby publiczności podczas tradycyjnej sztafety z ogniem olimpijskim.

Przydatne linki:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × five =