muzeum studio ghibli

Muzeum Studia Ghibli

Muzeum Ghibli to miejsce, obok którego fani japońskiej animacji nie powinni przejść obojętnie. Już od progu czeka tam bowiem na nich mnóstwo szereg eksponatów poświęconych filmom stworzonym przez najpopularniejsze japońskie studio animacyjne, Studio Ghibli. Jeśli chcecie naprawdę poczuć ducha muzeum i docenić mnogość eksponatów, zdecydowanie warto najpierw zapoznać się z filmografią Ghibli. Jeśli planujecie odwiedzić muzeum z kimś znajomym, upewnijcie się, że zna filmy albo obejrzyjcie z nimi kilka pozycji – w innym wypadku Wasz towarzysz może się wynudzić.

Muzeum zostało założone w 2001 roku przez Hayao Miyazakiego, jednego z założycieli Studia Ghibli. Zlokalizowane jest w parku Inokashira w tokijskiej dzielnicy Mitaka. Miyazaki nie tylko założył muzeum, ale również zaprojektował charakterystyczny gmach budynku, w którym się ono mieści.

Atrakcje w Muzeum Ghibli

Wystawy

Jak w każdym muzeum, tak i w Muzeum Ghibli odwiedzający mają szansę zobaczyć stałą ekspozycję oraz czasowe wystawy. Co istotne – w czasie, kiedy przygotowywane są wystawy specjalne, muzeum jest zamknięte, dlatego warto zwrócić na to uwagę nim zaplanujecie swoją wizytę. Muzeum nie narzuca odwiedzającym żadnego kierunku zwiedzania – możecie je obejść po swojemu. Wśród eksponatów znajdują się liczne obrazy autorstwa artystów tworzących dla Studia Ghibli. Wizyta w Muzeum to szansa na zapoznanie się z przebiegiem pracy nad animacją – pracę animatora z pewnością pomoże Wam wyobrazić sobie autentyczne biurko z rozłożonymi na nim materiałami plastycznymi.

Na dachu Muzeum Ghibli znajduje się ogród – gdzie natkniecie się na figurę robota z filmu „Laputa – podniebny zamek” – powstałego w 1986 roku filmu, który do dziś uważany jest za jeden z największych sukcesów studia.

Robot z filmu "Laputa – podniebny zamek"
Robot z filmu „Laputa – podniebny zamek”; zdjęcie: Kim Ahlström

The Saturn Theater

Nie mieliście okazji obejrzeć filmów Studia Ghibli na dużym ekranie? W Muzeum Ghibli macie okazję obejrzeć nagrane przez studio shorty – kino wyświetla niedostępne dla szerszej publiczności filmy, które dostępne są tylko tam 🙂

The Saturn Theater to kameralne kino z 80 miejscami. Repertuar filmów zmienia się tam co jakiś czas – możecie go sprawdzić na stronie głównej Muzeum Ghibli.

Inne atrakcje

Jeśli zastanawiacie się, jakie inspiracje kryją się za dziełami Studia Ghibli, to w znajdującej się na terenie muzeum bibliotece dostępne są książki polecane przez Miyazakiego. Wszelkiego rodzaju gadżety i pamiątki znajdziecie w sklepie MAMMA AIUTO (dla niewtajemniczonych: nazwa sklepu pochodzi z animacji „Porcco Rosso”. Dla spragnionych odpoczynku po zwiedzaniu ekspozycji znajdzie się również tematyczna kawiarnia.

Muzeum Ghibli
Muzeum Ghibli na zewnątrz; zdjęcie: Tony & Wayne

Bilety

Planując wizytę w Muzeum Ghibli zwróćcie uwagę na fakt, że na miejscu nie ma możliwości zakupu biletów. Z uwagi na popularność wśród turystów oraz ograniczoną ilość odwiedzin wizytę w muzeum należy zaplanować z wyprzedzeniem. Bilet do Muzeum Ghibli kupicie przez internet – wejściówka uprawnia do wizyty w muzeum tylko w wybranym dniu i godzinie. Bilety zakupicie za pośrednictwem JTB Group (japońskie biuro podróży) lub sklepu LAWSON. Z polski łatwiej zamówić bilet przez stronę LAWSON Ticket. Poniżej podajemy linki do stron, gdzie zakupicie bilety:

Zakup biletów na JTB – bilety dostępne są na stronie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem – wejściówkę na dany miesiąc zakupić można od 1 dnia miesiąca, zatem kwietniową wizytę najlepiej zaplanować już w styczniu, bo od 1 stycznia dostępne są bilety na kwiecień.

Zakup biletów na LAWSON Ticket – bilety do Muzeum Ghibli można tam kupić z miesięcznym wyprzedzeniem.

Planując wizytę w Muzeum Ghibli pamiętajcie o tym, że warto ją zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, uwzględniając zarówno dzień, jak i godzinę, gdyż zdarza się, że wejściówki wyprzedają się bardzo szybko.

Bilety wstępu do muzeum Ghibli

Osoby powyżej 19 lat1000 jenów
Dzieci 13-18 lat700 jenów
Dzieci 7-12 lat400 jenów
Dzieci 4-6 lat100 jenów
Dzieci do 3 latbezpłatnie

Godziny otwarcia Muzeum Ghibli

 • Muzeum Ghibli otwarte jest w godzinach 10:00-18:00,
 • muzeum jest nieczynne w każdy wtorek,
 • okazjonalnie muzeum jest zamknięte w święta oraz (jak wspomnieliśmy wyżej) w trakcie zmiany ekspozycji. Aktualne informacje na temat planowanych dni, w których muzeum będzie nieczynne znajdziecie na stronie internetowej. – najbliższy dłuższy okres zamknięcia muzeum wypada między 19 a 29 maja 2020, a następny – między 9 a 20 listopada 2020.

Godziny otwarcia Muzeum Ghibli

Muzeum nie wprowadziło ograniczenia jeśli chodzi o czas spędzony w muzeum. Średni czas spędzany na oglądaniu wystawy to 3 godziny, ale jeśli planujecie zostać tam dłużej, warto zarezerwować sobie wejście jak najwcześniej. Obowiązują cztery godziny wejścia do muzeum:

 • 10:00-10:30,
 • 12:00-12:30,
 • 14:00-14:30,
 • 16:00-16:30.

Dojazd do Muzeum Ghibli

Pociągiem i autobusem – najbliższa stacja kolejowa to stacja Mitaka. Dotrzecie do niej oczywiście różnymi drogami w zależności od tego, gdzie startujecie, ale jednym z przykładowych połączeń jest linia JR Chuo ze stacji Shinjuku. Ze stacji Mitaka możecie przejść się do muzeum spacerem (~15 minut) – po drodze rozmieszczone są znaki, które ułatwią znalezienie lokalizacji. Jeśli nie chce się Wam iść lub pogoda nie sprzyja spacerom, możecie zdecydować się na dojazd autobusem (linia 9) – odcinek dzielący Was od Muzeum Ghibli pokonacie w ok. 5 minut.

muzeum ghibli tabliczka
Tabliczka prowadząca do Muzeum Ghibli; zdjęcie: Olivier Bruchez

Udogodnienia

 • na terenie Muzeum nie ma parkingu dla odwiedzających,
 • na teren muzeum możliwy jest wstęp z psem przewodnikiem,
 • na wszystkich piętrach znajdują się toalety dostosowane do osób niepełnosprawnych,
 • w toaletach znajdują się przewijaki,
 • na wszystkie piętra (poza dachem) można dostać się windą,
 • w bibliotece, kawiarni i sklepie z pamiątkami można płacić kartą.

Przydatne Linki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 7 =