Odaiba – na zakupy… i nie tylko

Odaiba nie jest po prostu małym punktem na mapie Tokio. Odaiba to sztuczna wyspa w Zatoce Tokijskiej będąca popularnym wśród turystów centrum rozrywkowym. Można tam spędzić cały dzień i nie odwiedzić wszystkich rozrywek, które wyspa przed nami otwiera – mamy tam zarówno parki i muzea, jak i centra handlowe i parki rozrywki. Czy jest to najważniejszy punkt w planie wycieczki do Japonii? Niekoniecznie. Ale na pewno warto tam zajrzeć, bo jest to miejsce bardzo wdzięczne 🙂

Historia wyspy Odaiba

Wyspa została wybudowana jako kompleks fortyfikacji militarnych w 1850 roku (okres Edo), jeszcze w czasach, gdy Japonia prowadziła politykę izolacyjną względem Zachodu. Odaiba składała się z sześciu sztucznych wysepek – fortyfikacji mających służyć obronie państwa. Ostatecznie jednak nie było potrzeby wykorzystania fortyfikacji w celach obronnych, a do dzisiejszych czasów istnieją tylko ze zbudowanych wówczas części (nr. 3 i nr. 6).

Odwiedzać można tylko fortyfikację nr. 6, na której zlokalizowany jest park Daiba Kouen. Wstęp do fortyfikacji nr. 6 jest zabroniony. Główną część Odaiby stanowi sztuczna wyspa połączona z fortyfikacją 3.

Odaiba, którą znają turyści, została zagospodarowana w latach 90., zgodnie z projektem burmistrza Tokio, Shunichiego Suzukiego.

statua wolności na odaibie
Statua Wolności na tokijskiej Odaibie; Zdjęcie:: Lena Sinex

Co odwiedzić na Odaibie?

Tęczowy Most (レインボーブリッジ)

Most łączy ze sobą Odaibę i obszar Shibara. Most podświetlony jest każdej nocy, jednak pomimo nazwy, nie zawsze barwy oświetlenia układają się w tęczę. Tęczowe oświetlenie uruchamiane jest tylko przy specjalnych okazjach. Tęczowy Most ma dwa poziomy dla pojazdów i dolny poziom przeznaczony dla pieszych – poziom ten nosi nazwę Tęczowa Promenada. Wejście na most jest bezpłatne, jednak ograniczone czasowo:

Ostatnie wejście20:3017:30

Kwiecień-PaździernikListopad-Marzec
Godziny otwarcia*9:00-21:0010:00-18:00

*most zamknięty jest dla zwiedzający również w każdy trzeci poniedziałek każdego miesiąca.

Tęczowy most
fuji-tv
Gmach Fuji TV

Gmach Fuji TV

Na wyspie Odaiba zlokalizowany jest m.in. budynek jednej z głównych stacji telewizyjnych w Japonii. Warto go odwiedzić jednak nie ze względu na popularność Fuji TV, a ze względu na jego unikatową architekturę oraz taras widokowy na 25. piętrze. W budynku znajdują się również sklepy i kawiarnie.

Wstęp na taras widokowy
  • Dorośli (powyżej szkół licealnych) – 700 jenów
  • Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych – 450 jenów
Dni otwarciaCodziennie poza poniedziałkami (jeśli w poniedziałek wypada święto, budynek jest zamknięty dla odwiedzających w nastepujący po nim wtorek)
Godziny otwarcia10:00-18:00 (ostatnie wejście o 17:30)

Statua Wolności

W Tokio znajdziemy nie tylko bliźniaczą wersję Wieży Eiffle’a, Tokyo Tower, ale również kopię nowojorskiej Statuy Wolności. Została zbudowana w 2000 roku, po tym jak w latach 1998-1999 tymczasowo na Odaibie znajdowała się paryska wersja tego posągu, będąca wyrazem przyjacielskich stosunków między Japonią a Francją.

Statua Wolności na Odaibie nie jest oczywiście tak monumentalna jak amerykański oryginał. Ma zaledwie 12 metrów – dla porównania symbol Nowego Jorku ma 93 metry. Mimo to Statua jest fotogenicznym punktem krajobrazu Odaiby. Podobnie jak wiele innych budynków w Japonii, Statua podświetlana przy rożnych okazjach statua oświetlana jest różnymi kolorami.

Ciekawostka? Odaiba nie jest jedynym miejscem w Japonii, gdzie natkniemy się na Statuę Wolności. Repliki posągu rozsiane są po całym kraju. Własną Statuę Wolności ma też Osaka (w Amerika Mura – アメリカ村 – Amerykańskim Miasteczku) oraz miasto Oirase (prefektura Aomori), gdzie zlokalizowana jest amerykańska baza lotnicza.

Park nadmorski Odaiba (Odaiba Kaihin Koen)

Park ze sztuczną plażą, będący popularnym miejscem na spotkania z przyjaciółmi, randki i zdjęcia 🙂 Lokalizacja zapewnia świetny widok na zachód słońca, a nocą można stamtąd uchwycić świetne ujęcia Tęczowego Mostu.

Daikanransha w Palette Town

Diabelski młyn to kolejny charakterystyczny punkt Odaiby – ma 115 m. wysokości i stanowi doskonały punkt widokowy, w szczególności nocą. Z jego kabin będziecie mieli dobry widok nie tylko na okoliczny tęczowy most, ale i ogólnie na panoramę Tokio. Przejażdżka Daikanransha trwa ok. 16 minut.

Bilety wstępu
  • Dorośli (od 12 lat) – 1000 jenów
  • Dzieci (4-11 lat) – 500 jenów
Godziny otwarcia
  • Pon.-Czw.: 10:00-22:00
  • Pt.-Sob.: 10:00-22:40
daikanransha
Diabelski młyn na Odaibie

Odaiba Ōedo-onsen-monogatari

To miejsce to połączenie parku rozrywki i onsenu utrzymane w stylu Edo, będące jedną z największych tego typu lokalizacji w Japonii. Po wejściu otrzymujemy yukatę (cena za wypożyczenie wliczona jest w koszt biletu), w której możemy przechadzać się po terenie parku rozrywki – dostępne są różne kolory i rozmiary. Za główną atrakcję można uznać onsen podzielony na część dla kobiet i część dla mężczyzn. Są tam też jednak wydzielone miejsca o charakterze koedukacyjnym, np. japoński ogród z kamienistymi strumykami, w których możemy zażyć relaksacyjnego masażu stóp.

W ofercie Ōedo-onsen-monogatari znajdują się również zabiegi spa (masaże, zabiegi estetyczne itp.), a miłośnicy saunowania mogą odwiedzić saunę kamienną. A po skorzystaniu z relaksacyjnej oferty parku, możecie również zdecydować się na coś tradycyjnego do jedzenia.

Ważna uwaga dla osób mających tatuaże: niestety polityka firmy wyklucza możliwość wejścia na teren onsenu osób z tatuażami.

Szczegóły dotyczące parku rozrywki znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej lokalizacji.

Ōedo-onsen-monogatari
Onsen na Odaibie; zdjecie: Nantaro
Ōedo-onsen-monogatari główna ulica
Główna ulica parku rozrywki Ōedo-onsen-monogatari; zdjęcie: Sergey Vladimirov

Miraikan – Narodowe Muzeum Nowoczesnej Nauki i Innowacji

Na Odaibie coś ciekawego znajdą również miłośnicy nowych technologii i nauki. Wśród najciekawszych obiektów tego muzeum wymienić należy planetarium 3D i popularna ekspozycja o nazwie Geo-Cosmos, która w czasie rzeczywistym pokazuje zjawiska pogodowe.Szczegóły na temat muzeum znajdziecie na oficjalnej stronie: https://www.miraikan.jst.go.jp/en/

Bilety wstępu
  • Dorośli – 620 jenów
  • Dzieci (poniżej 18 lat) – 210 jenów
Godziny otwarciaPon.-Czw.: 10:00-17:00
(ostatnie wejście o 16:30)*

* we wtorki muzeum jest zamknięte

Centra handlowe na Odaibie

Centrom handlowym na Odaibie poświęciliśmy osobny artykuł – zapraszamy do jego lektury 🙂

Jak dotrzeć na Odaibę?

Pociągiem linii Yurikamome:

  • ze stacji Tokio – wybierzcie pociąg linii Yamanote do stacji Shinbashi. Tam przesiądźcie się na linię Yurikamome do Odaiby. Łączny czas podróży to ok 30 minut,
  • ze stacji Shiodome lub Toyosu – z tych stacji również dojedziecie na Odaibę pociągiem Yurikamome.

Odaiba jest dość duża, więc jeśli chcielibyście w ciągu jednego dnia zobaczyć więcej punktów, warto wykupić bilet jednodniowy na linię Yurikamome – stacje tej linii rozciągają się również na Odaibie. Bilet jednodniowy to koszt 820 jenów dla osoby dorosłej i 410 dla dziecka.

Pociągiem linii Rinkai

  • ze stacji Ikebukuro/ Shinjuku lub Shibuya.

Pociągi linii Rinkai zatrzymują się tylko na dwóch stacjach na samej Odaibie – na stacjach Tokyo Big Sight i Tokyo Teleport. Jeśli Wasz punkt docelowy na Odaibie jest w tych okolicach, warto wybrać linię Rinkai, jednak jeśli wybieracie się w inne miejsce, i tak prawdopodobnie będziecie musieli skorzystać z linii Yurikamome.

linia Yurikamome
Trasa linii Yurikamome

Autobusem

Podróż autobusem będzie tańsza, ale musicie się liczyć z tym, że może potrwać dłużej. Autobusy na Odaibę odjeżdżają z różnych punktów – w przypadku stacji Tokio wybierzcie autobus Toei w kierunku Tokyo Big Sight – odjeżdża on z przystanku nr 10 przy wyjściu Yaesu. Podróż trwa około 45 minut.

 Statkiem wycieczkowym (z dzielnicy Asakusa)

Jeśli nigdzie się nie spieszycie, a macie ochotę na podróż w malowniczych okolicznościach, wybierzcie podróż statkiem. Dotrzecie nim do wspomnianego wcześniej Parku nadmorskiego Odaiba. Podróż łodzią trwa około godziny – orientacyjny koszt biletów dla osoby dorosłej to 1720 jenów, natomiast dla dziecka – 860 jenów.

statek wycieczkowy asakusa odaiba
Statek wycieczkowy Himiko

Przydatne Linki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + jeden =