tokyo tower
Tokyo Tower; zdjęcie: wkc Chen

Symbol japońskiej stolicy – Tokyo Tower

Tokyo Tower (東京タワー). Wzorowany na paryskiej Wieży Eiffle’a mierzący 333 metry niepisany symbol japońskiej stolicy, będący przede wszystkim wieżą radiowo-telewizyjną, a dopiero później wyróżniającym się punktem na turystycznej mapie miasta. Rocznie Tokyo Tower odwiedza ponad 3 miliony osób.

Najwyższy budynek

Dzięki Tokyo Tower Japonia miała swoją chwilę chwały jako państwo posiadające najwyższy budynek na świecie. Chwila ta trwała 9 lat! Wybudowana w 1958 roku wieża (dokładna data ukończenia budowy to 23 grudnia 1958 r.) w 1967 roku ustąpiła tytułu moskiewskiej wieży telewizyjnej Ostankino. Obecnie Tokyo Tower jest drugim najwyższym budynkiem w Japonii. Wyższa (prawie dwukrotnie!) jest tylko wieża telewizyjna Tokyo Skytree.

Czerwona wieża Tokyo

Swój charakterystyczny kolor Tokyo Tower zawdzięcza nie ekstrawaganckiej wizji architektów, a… Zmartwieniom linii lotniczych, które obawiały się, że wieża będzie stanowić zagrożenie dla samolotów. Czerwień (a właściwie międzynarodowy kolor pomarańczowy…) stała się kompromisową odpowiedzią na sugestię wybudowania wieży o 70 metrów niższej. Dzięki swojej barwie Tokyo Tower stała się widoczna z okien samolotów w ciągu dnia, natomiast od zmierzchu do świtu jej widoczność zapewnia system podświetlający. Jeszcze do niedawna Tokyo Tower podświetlana była przez całą dobę, jednak czas ten został ograniczony ze względu na prace konserwacyjne – na oficjalnej stronie Tokyo Tower sprawdzić można dokładną rozpiskę informującą, w jakich godzinach włączane są światła.

Z okazji różnorodnych okoliczności Tokyo Tower podświetlane jest na różne kolory – z okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi oświetlenie wieży miało barwę różową, natomiast na niebiesko świeci się 14 listopada, podczas Światowego Dnia Diabetyków.

Tokyo Tower nocą
Tokyo Tower nocą; zdjęcie: Ben Chen
tokyo tower 50-lecie
Wieża Tokyo Tower oświetlona z okazji 50-lecia; źródło: machu.

Zwiedzanie Tokyo Tower

Tokyo Tower to nie tylko punkt turystyczny, na który można popatrzeć – to także punkt turystyczny, z którego można popatrzeć. Na punkty widokowe wieży wjedziemy windą lub wejdziemy po schodach – schodami na górę dostaniemy się tylko w weekendy i święta. Dla wytrwałych, którzy mają siłę wspiąć się po ponad 600 schodach Tokyo Tower, czeka na górze certyfikat zaświadczający, że ukończyli tę wymagającą wytrzymałości i siły wędrówkę.

Tokyo Tower to nie tylko tarasy widokowe. U podstawy Tokyo Tower mieści się 3-piętrowy budynek znany jako FootTown. Na jego parterze znajdują się m.in. restauracja Tower Restaurant i sklep z pamiątkami. Na drugim piętrze znajduje się tokijskie muzeum Rekordów Guinessa. Znajdzie się także coś dla dzieci – mini park rozrywki na dachu FootTown.

Godziny otwarcia Tokyo Tower

Główne obserwatorium (150m)9:00〜23:00(ostatnie wejście o 22:30)
Główne obserwatorium i taras górny (150 + 250m)9:00〜22:15, (co 15 minut, ostatnie wejście o 22:15)

Tokyo Tower – bilety

Dzieci (od czterech lat)Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych:Dorośli i uczniowie szkół licealnych
Główne obserwatorium400 jenów500 jenów900 jenów
Taras górny1200 jenów1 800 jenów2 800 jenów

Dojazd do Tokyo Tower

Metro/Kolej

LiniaStacja / WyjścieOdległość od stacji
Metropolitan Subway Oedo LineAkabanebashi / Brama Akabanebashi5 min.
Tokyo Metro Hibiya LineKamiyacho/ Wyjście 17 min.
Metropolitan Subway Mita LineOnarimon / Wyjście A1
Shibakoen / Wyjście A4
6 min.

10 min.

Metropolitan Subway Asakusa LineDaimon / Wyjście  A610 min.
JRHamamatsucho/ Wyjście Północne15 min.

Autobus: z głównego dworca w Tokio dojedziemy do Tokyo Tower w ok. pół godziny.

Garść ciekawostek o Tokyo Tower

Świątynia w Tokyo Tower

W głównym obserwatorium na wysokości 150 metrów można nie tylko zachwycić się panoramą miasta, ale również oddać się duchowym refleksjom. Choć wieża radiowo-telewizyjna nie jest oczywistym miejscem dla świątyni, znajduje się tam Wielka Świątynia Tokio – najwyżej położona świątynia na terenie całego Tokio.

Tokyo Tower w kulturze masowej

O tym, jak Tokyo Tower wpisało się w japońską kulturę, świadczyć może ukazywanie jej w różnorodnych tworach kultury. Budowa Tokyo Tower jest między innymi tłem historycznym dla fabuły filmu „Always: Sunset on third street” nagrodzonego 12 nagrodami Japanese Academy Awards w 2006 roku. Wieża pojawiła się także w licznych anime – możecie ją pamiętać chociażby z „Czarodziejek z Księżyca” czy „Detektywa Conana”. Istnieje nawet emoji przedstawiający Tokyo Tower – (????), w Unicode zapisany jest jako U+1F5FC.

Warto odwiedzić – okolice Tokyo Tower

  • Park Shiba – odwiedzając Tokyo Tower warto zahaczyć również o znajdujący się pobliżu park Shiba, będący jednym z najstarszych parków w Japonii.
  • Świątynia Zōjōji – świątynia zlokalizowana w parku Shiba.

Przydatne Linki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − trzy =