Oceanarium Churaumi Aquarium w Parku Ocean Expo Okinawa

Fascynują Was morskie stworzenia? Zastanawiacie się, co czai się głęboko pod wodą, ale brak Wam odwagi na nurkowanie? A może po prostu chcecie zobaczyć płaszczkę na żywo? Zapraszamy do Oceanarium Churaumi Aquarium (海洋博公園) – miejsca, gdzie w bezpieczny sposób podejrzycie życie morskich zwierząt. Oceanarium to jest częścią Parku Ocean Expo Okinawa, zlokalizowanego na północnym wschodzie głównej wyspy Okinawy, tuż nad brzegiem oceanu. W wielu rankingach miejsce to znajduje się na topowych pozycjach atrakcji turystycznych Okinawy. Zarówno zagraniczni, jak i japońscy turyści chętnie odwiedzają to miejsce – przed wybuchem pandemii oceanarium odwiedzało rocznie 300 mln. osób.

Podwodny świat Okinawy

Nazwa oceanarium jest dość jasna w tłumaczeniu, to złożenie dwóch słow. Chura(美ら) tłumaczy się jako „czysty” lub „piękny”, a Umi(海) oznacza „ocean” lub „morze”. Oceanarium Okinawa Churaumi powstało w 1979 roku, w budynkach będących pozostałością po Expo 1975, jednak w obecnym kształcie oceanarium działa od roku 2002 – lokalizacja została przebudowana ze względu na spadek zainteresowania i konieczność odnowienia starzejących się budynków. Dopiero w 2002 roku zaczęto używać nazwę Oceanarium Churaumi. 

Atrakcje Oceanarium Churaumi

Oceanarium Churaumi to 4 piętra (z parterem) i 77 zbiorników wodnych z morskimi stworzeniami. Wśród nich m.in.:

  • Rekin wielorybi – główna atrakcja oceanarium i główny obiekt badań naukowców z Oceanarium Churaumi. Rekin wielorybi jest zarówno największym rekinem na świecie, jak i największą ze znanych nam ryb. Zamieszkujący oceanarium samiec rekina wielorybiego ma długość 8.8 m i wciąż rośnie – dorosłe osobniki mogą mieć nawet 10 m długości, a największy na świecie okaz miał 18.8 m. Choć rekiny często przynoszą na myśl sekwencje z filmu „Szczęki”, to rekin wielorybi – mimo swoich rozmiarów – nie jest krwiożerczą bestią, jada tylko plankton. Jeśli chcecie upewnić się o tym na żywo, rekiny karmione są o godzinach 15:00 i 17:00.
  • Manta – w tym samym zbiorniku wodnym co rekin wielorybi, zobaczycie również promienie manty. To tropikalna ryba, która – podobnie jak rekiny wielorybie – żywi się tylko planktonem. Największe manty osiągają rozpiętość płetw nawet do 7 m szerokości i 5 m długości. Podobnie jak rekiny wielorybie, manty również żywią się planktonem. Patrzenie na manty może być bardzo relaksujące – ich sposób poruszania przypomina lot ptaka w zwolnionym tempie.
oceanarium churaumi manta
Manta; fot. Hideyuki Kamon
żółwie morskie churaumi oceanarium
Żółwie morskie w Oceanarium Churaumi; fot. 690 Noda

Kawiarnia Blue Ocean Cafe

Popołudniowa kawa z widokiem na głębię oceanu? W Oceanarium Churaumi to możliwe 🙂 Tuż obok zbiornika z rekinami wielorybimi i mantami zlokalizowana jest kawiarnia, w której skosztujecie kawy, herbaty i deserów, a nawet piwa. Jeśli natomiast nabierzecie ochoty na coś do jedzenia, na ostatnim piętrze oceanarium mieści się również restauracja, Inoh.

Atrakcje Parku Ocean Expo Okinawa

  • Okichan Theater – osoby zainteresowane delfinami mają okazję zobaczyć na żywo atletyczny występ delfinów i orek karłowatych. Programy występów są zróżnicowane, a samo przedstawienie zawsze opatrzone jest komentarzem, z którego możecie dowiedzieć się o zwyczajach i umiejętnościach delfinów. Występy odbywają się tylko o określonych w programie lokalizacji godzinach.
  • Laguna delfinów – to miejsce, gdzie odwiedzający mają okazję przyjrzeć się delfinom z bliska. Będąc w tym miejscu, pamiętajcie o tym, żeby nie wrzucać nic do zbiornika wodnego, w którym przebywają delfiny. W określonych godzinach odwiedzający mogą nawet nakarmić delfiny. Wstęp do strefy jest bezpłatny.
  • Szmaragdowa plaża – znajduje się zaledwie kilka minut spaceru od oceanarium.
Okichan Theater, Okinawa
Okichan Theater; fot. othree
Okichan Theater
Okichan Theater; fot. othree

Bilety wstępu do Oceanarium Churaumi

Wejście w godzinach 8:00-16:00*Wejście po godzinie 16:00*
Dorośli1 880 jenów1 310 jenów
Uczniowe szkół licealnych1 250 jenów870 jenów
Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych620 jenów430 jenów
Dzieci poniżej 6 roku życiaBezpłatnie

* po wejściu można zostać w Oceanarium aż do godziny jego zamknięcia.

Godziny otwarcia Oceanarium Churaumi

Październik-luty8:30 – 18:30 (wejście do 17:30)
Marzec-Wrzesień8:30 – 20:00 (wejście do 19:00)
ZamknięciePierwsze środy i czwartki grudnia

Ciekawostki ze świata oceanariów

  • najstarszym japońskim oceanarium jest istniejące od 1913 r. oceanarium w Uozu,
  • zbiornik zamieszkiwany przez rekiny wielorybie i manty nosi nazwę Kurushio Sea i mieści 7 500 m3 wody,
  • przez 3 lata (do 2005 roku) Oceanarium Churaumi nosiło miano największego oceanarium na świecie – w 2005 roku tytuł ten przejęło oceanarium w amerykańskiej Atlancie w stanie Georgia.

Jak dotrzeć do Oceanarium Churaumi?

Oceanarium Churaumi, z racji swojej lokalizacji, jest miejscem na całodniową wyprawę. Po pierwsze, najpierw musicie się dostać na Okinawę, więc zdecydowanie lepiej będzie jeśli zaplanujecie większe zwiedzanie wyspy. Po drugie… Oceanarium znajduje się aż 3 godziny jazdy autobusem od miasta Naha, będącego stolicą Okinawy. Jako, że na Okinawę najwygodniej będzie dostać się samolotem (np. z Tokio), to nasze wskazówki zaczniemy już od lotniska Naha.

Autobus z lotniska Naha – tak jak wspomnieliśmy, wybierając się autobusem, musicie liczyć się z tym, że podóż potrwa od 2,5 do 3 godzin. Przystanek autobusowy znajduje się na parterze terminal lotniska Naha, naprzeciwko hali przylotów krajowych. Optymalnymi opcjami podróży są poniżsi przewoźnicy:

Na stronach internetowych przewoźników znajdziecie dokładny rozkład jazdy. Korzystając z powyższych linii autobusowych, należy wysiąść na przystanku autobusowych Kinen Kouen Mae ( 海洋博公園). Stamtąd od oceanarium dzieli Was już zaledwie 10 minut spaceru.

Wynajem samochodu – jeśli jesteście wprawionymi kierowcami, macie międzynarodowe prawo jazdy i nie przeraża Was wizja jazdy po lewej stronie, to możecie zdecydować się na podróż wynajętym samochodem. Z lotniska do oceanarium pojedziecie przez Autostradę Okinawa, a podróż potrwa ok. 2 godzin. To dobry wybór, jeśli nie chcecie przepadacie za ograniczeniami, jakie narzuca korzystanie z publicznego transportu. Jeśli korzystacie z Map Google, znalezienie oceanarium w nawigacji nie powinno być problemem. W przypadku innych map próbujcie znaleźć oceanarium, podając kontaktowy numer telefonu (0980-48-2741) lub wyszukajcie po prostu Ocean Expo Park – co istotne, znajdziecie tam również bezpłatne miejsca parkingowe.


Przydatne linki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + jeden =