Kiedy polecimy do Japonii?

Sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie pokrzyżowała podróżnicze plany wielu osobom. Koronawirus przekreślił plany wakacyjne i urlopowe, zmuszając od pozostania w kraju i rezygnacji z już zakupionych biletów lotniczych oraz zarezerwowanych miejsc noclegowych. Ci, którzy w czasie nałożenia obostrzeń przebywali zagranicą niejednokrotnie zmuszeni byli do powrotu, z którą wiązała się 14-dniowa kwarantanna.

Niektórzy czekają na rychłe zniesienie ograniczeń w podróżowaniu, inni natomiast czują strach przed dalszymi wyprawami. Nawet podróż komunikacją miejską może budzić niepokój, skoro nie wszyscy stosują się do obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Powrót do restrykcji jest jedną wielką niewiadomą – 30 lipca mieliśmy do czynienia z kolejnym dobowym rekordem wykrytych zakażeń – aż 657 przypadków! Mimo to zdarza się nam zadawać sobie pytanie, kiedy znów będziemy mogli swobodnie podróżować do Japonii? Czy jeszcze w 2020 roku uda się nam zrealizujemy wymarzoną podróż do Japonii?

Ruch lotniczy w dobie koronawirusa

Ruch lotniczy powoli się odmraża. Od 17 czerwca wykonywane mogą być loty zagraniczne z Polski do krajów należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, Portugalii i Szwecji). Rozporządzenie z dn. 30.06.2020 r. rozszerzyło tę listę o kolejne kraje – zakazem lotów wciąż objęte są Portugalia i Szwecja, gdzie sytuacja pandemiczna jest najgorsza. Co istotne, przywrócono też loty międzykontynentalne. Polecimy już do Kanady, do Korei Południowej, a także do Tokio. W związku z nowym rozporządzeniem, które obowiązuje w dn. 29 lipca-11 sierpnia, nie wybierzemy się samolotem do Luksemburga i Czarnogóry. Zniesiono zakaz lotów do Algierii, Australii, Białorusi, Egiptu, Maroka, Nowej Zelandii, Tajlandii, Tunezji, Turcji i Urugwaju.

Bezpośrednie loty z Lotniska Chopina w Warszawie do tokijskiej Narity przywrócono 3 lipca. Połączenia odbywają się 2-3 razy w tygodniu.

Co się zmieniło w ruchu lotniczym w czasie epidemii?

Zapewne minie jeszcze wiele czasu zanim podróżowanie zagranicę wróci do porządku z przed pandemii. W związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem linie lotnicze zobowiązane są do stosowania się do restrykcji sanitarnych i zapewnienia pasażerom bezpiecznych warunków lotu. Wśród obostrzeń mających na celu zwiększenia bezpieczeństwa podróżowania znajdują się m.in.:

 • nakaz noszenia maseczki od momentu wejścia na teren lotnistka i przez cały lot, aż do opuszczenia lotniska w kraju docelowym (nakaz ten nie obowiązuje dzieci do lat 6 oraz osób, które nie mogą nosić maseczki ze względów zdrowotnych) – podróżujący powinni zmieniać maseczki maksymalnie co 4 godziny, należy więc pamiętać o tym, by mieć ze sobą zapasowe maseczki,
 • konieczność regularnego mycia i dezynfekcji rąk,
 • konieczność zachowania dystansu między podróżującymi.

Przed podróżom pasażerom mierzona będzie temperatura – w przypadku temperatury wyższej niż 38 stopni Celsjusza pasażer nie będzie mógł wsiąść na pokład samolotu.

maseczka na lotnisku
Noszenie maseczki na lotnisku jest obecnie koniecznością.

Jakie restrykcje obowiązują na lotnisku Chopina w Warszawie oraz lotach przewoźnika LOT?

 • na terminal wstęp mają tylko osoby posiadające bilet,
 • na dojazd do samolotu musimy zarezerwować sobie więcej czasu – w kursujących po lotnisku autobusach ograniczono liczbę pasażerów do 40% ich pojemności,
 • self-boarding – pasażerowie wchodzą na pokład samodzielnie odbijając swoje karty pokładowe na bramkach,
 • napoje i przekąski sprzedawane są w indywidualnych opakowaniach,
 • samoloty LOT regularnie dezynfekowane są środkami biobójczymi.

Sytuacja epidemiczna Japonii

Choć Japonia całkiem nieźle radziła sobie z rozwojem pandemii na początku, w ostatnich tygodniach obserwuje się tam wzrost zachorowań. Pod koniec maja zniesiono stan wyjątkowy – obecnie obowiązuje tylko w Tokio. Niestety po zniesieniu stanu wyjątkowego liczba zakażeń zaczęła wzrastać. Po drodze wyszła też kwestia tego, że placówki medyczne nie są przygotowane na przyjęcie tak wielu zakażonych pacjentów, a środków ochrony osobistej dla personelu brakuje.

koronawirus w japonii
Choć w Japonii zniesiono stan wyjątkowy, liczba nowych przypadków koronawirusa wciąż rośnie.

Statystyki koronawirusa w Japonii na dzień 30 lipca 2020 r. wyglądają następująco: 

 • 1299 nowych przypadków zakażenia,
 • 36 234 przypadków wykrytych zakażeń
 • 24 929 wyleczonych przypadków (68% przypadków)
 • 1 008 zgonów (2% przypadków)
 • 10 297 aktywnych przypadków (0,8% osób w stanie krytycznym)
 • 806 067 wykonanych testów.

Najwięcej przypadków odnotowuje się w regionie Kanto (głównie w Tokio). Ogniska zakażeń pojawiły się m.in. w dzielnicy Shinjuku – rozrywkowej części stolicy.

Szczegółowe i aktualne informacje na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w Japonii znajdziecie tutaj: https://covid19japan.com  

Podróż do Japonii w czasie koronawirusa

Jak informuje strona główna Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z epidemią COVID-19 w Japonii obowiązuje całkowity zakaz wjazdu cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy. Wyjątek obejmuje małżonków obywateli japońskich, którzy muszą powrócić do Japonii. Osoby te po powrocie poddane są obowiązkowemu testowi na obecność wirusa – negatywny wynik testu zobowiązuje osobę do 14-dniowej kwarantanny. W gruncie rzeczy to przede wszystkim do tych osób skierowana jest teraz oferta lotnicza na linii Warszawa-Tokio.

Sposób, w jaki wirus dostał się do Europy pokazuje, że nie należy ignorować środków bezpieczeństwa podczas podróży. Nie uporaliśmy się jeszcze z pierwszą falą epidemii, a już obawiamy się kolejnej fali, która prawdopodobnie nadejdzie jesienią. Dlatego też jeżeli podróż nie jest absolutną koniecznością, wstrzymajmy się w wyprawą 🙂 Lepiej cieszyć się przygodą w czasie, gdy sytuacja na świecie jest unormowana niż stresować się perspektywą choroby, czy kwarantanny.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 5 =